Koronavirüsün yeni varyantı 'Omicron' birçok ülkeyi alarma geçirirken, Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper Şener virüse dair kritik açıklamalarda bulundu. Prof. Dr. Şener, Omicron varyantının kıtalararası dolaşıma geçtiğini ve yakın zamanda Türkiye'de de görülmesinin beklendiğini belirtti.

HIZLI BULAŞIYOR, KLİNİK TABLO HAFİF SEYREDİYOR

Omicron'un çok hızlı bulaşan bir varyant olduğunu aktaran Şener, buna karşın hastanelere yatış oranlarında artışa neden olmadığını ve verilere göre klinik tabloların hafif seyrettiğini kaydetti.

 

Şener, Omicron'un girdiği ülkelerde günlük vaka sayılarının anormal artacağına işaret ederek, "Mart 2022’ye kadar tüm Avrupa’da dolaşan varyantların yarısından çoğunun Omicron olacağı hesaplanıyor. Çünkü önümüzde Güney Afrika örneği var. Çok kısa sürede, 2 haftada dolaşan varyantların yüzde 75’i Omicron oldu ve daha da önemlisi test pozitiftik oranı yüzde 4'ten yüzde 24'e çıktı. Bu baş döndürücü bir hız" ifadelerini kullandı.

"MEVSİMSEL HASTALIĞA DÖNÜŞ İŞARETİ OLABİLİR"

Bu varyantın nasıl geliştiğine dair çeşitli teoriler bulunduğunu anlatan Şener, şu bilgileri paylaştı:

"ABD, Kanada ve Hindistan'dan bilim adamlarının ortak çalışmasında Omicron'da daha önceki varyantlarda olmayan ve mevsimsel koronavirüs ile çok benzer bir genom dizisine sahip olduğu gösterildi. Bu aslında Omicron varyantı, Covid-19'un mevsimsel bir hastalığa dönüş işareti olabilir ama her şeye rağmen henüz sevinmek için çok erken, çünkü bu salgın döneminde çok sık bilimsel duygusal dalgalanmaları yaşadık. Her şeyden önce halen ülkemizde baskın varyant Delta ve mevcut aşılardan kaçamıyor ve her varyanta etkili, tek etkili mücadele metodu ise maske, mesafe ve hijyen…"

Japonya'da 'Omicron' alarmı: Karantina koşulları artırıldı Japonya'da 'Omicron' alarmı: Karantina koşulları artırıldı Japonya, koronavirüsün Omicron varyantı nedeniyle 3 ülkeden ve ABD'nin 4 eyaletinden ülkeye giriş yapan yolcuların karantina koşullarını artırdı.

ABD'de Omicron varyantı yayılıyor! 12 eyalette görüldü ABD'de Omicron varyantı yayılıyor! 12 eyalette görüldü İlk kez Afrika'da görülen yeni covid-19 varyantı Omicron dünyada yayılmaya devam ediyor. Virüsten en çok etkilenen ülkelerden olan ABD'de şimdiye kadar 12 eyalette en az 20 kişide Omicron varyantının görüldüğü bildirildi.

Omicron’a dair ilk bilimsel bulgu: Yeniden enfekte etme yeteneği 3 kat daha fazla Omicron’a dair ilk bilimsel bulgu: Yeniden enfekte etme yeteneği 3 kat daha fazla Yeni varyant Omicron’un üç kat daha fazla yeniden enfekte etme yeteneğine sahip olduğunu duyuran bilim adamları daha önceki enfeksiyonlardan elde edilen bağışıklığın Omicron’dan korumadığına dair ilk bilimsel bulguları açıkladı.