Koronavirüste 24 saatlik verilerin açıklandığı vaka tablosu, Bakan Koca tarafından paylaşıldı. Verileri açıklarken aşıda gelinen son duruma da değinen Bakan Koca, 30 ilde 2. doz oranı yüzde 75’in altında olduğunu söyleyerek, aşılanmanın önemine bir kez daha vurgu yaptı.

187 KİŞİ HAYATINI KAYBETTİ
6 Aralık’ta açıklanan 24 saatlik verilere göre 20 bin 33 vaka tespit edildi. Virüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 187 oldu. Bir günde toplam 354 bin 269 test yapılırken, iyileşen hasta sayısı 25 bin 611 olarak kaydedildi. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tabloda, 2 doz aşılama verilerine de yer verildi. En az 2 doz aşı olmuş 18 yaş üzeri nüfusu kapsayan verilere göre Türkiye'de 2. doz aşılama ortalama yüzde 81,68 oldu. 1. doz ortalaması yüzde 90,86 olurken, 1., 2. ve 3. doz aşısını olan vatandaş sayısı toplamda 121 milyon 042 bin 428 ’e yükseldi.

İLLERE GÖRE AŞILANMA ORANI
Verilerde, aşılamada önde giden illere de yer verildi. Bakanlığın tablosuna göre yüzde 85,2 ile Türkiye'de en çok aşılamanın gerçekleştirildiği Ordu’yu Osmaniye, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Burdur takip etti.

Bakanlığın tablosuna göre yüzde 57,4 ile Türkiye'de en az aşılamanın gerçekleştirildiği Şanlıurfa’yı sırasıyla Batman, Siirt, Diyarbakır, Muş, Bingöl, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Bayburt takip etti.

"AŞI ÖNEMİNİ KORUYOR"
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, sosyal paylaşım sitesi Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Türkiye’nin herhangi bir yerinde bir doz aşı yapıldığında bundan hepimiz mutluluk duyuyorduk. Aşılanmanın, toplumun tüm bireylerine karşı da görevimiz olduğunun farkındaydık. Şimdi ciddi artışların olmaması üzüntü verici. 30 ilde 2. doz oranı yüzde 75’in altında. Aşı önemini koruyor” dedi.

Bilim Kurulu Üyesi Şener: Koronavirüs mevsimsel bir hastalığa dönüşebilir Bilim Kurulu Üyesi Şener: Koronavirüs mevsimsel bir hastalığa dönüşebilir Prof. Dr. Alper Şener, Omicron varyantının mevsimsel koronavirüs ile benzer bir genom dizisine sahip olduğunu ve bunun Covid-19'un 'mevsimsel bir hastalığa' dönüşmesinin işareti olabileceğini açıkladı.

Koronavirüsün bir bulaş yolu daha ortaya çıktı Koronavirüsün bir bulaş yolu daha ortaya çıktı Kayseri Şehir Hastanesi Göz Kliniği Eğitim Sorumlusu Doç. Dr. Mustafa Ataş, gözyaşında da koronavirüsün tespit edildiğini söyleyerek, "Korona virüs solunum yolu ile bulaşıyor fakat gözün dış zarlarında da bu enzimler bulunmuş" dedi.

En çok koruma sağlayan koronavirüs aşısı belli oldu! En çok koruma sağlayan koronavirüs aşısı belli oldu! İngiltere’de en yüksek koruma sağlayan aşılar ortaya çıkarıldı. İngiltereli bilim adamları tarafından yedi farklı koronavirüs aşısı üzerinde yapılan araştırma, üçüncü doz aşıları üzerinden en yüksek koruma sağlayan aşılar belirlendi.