Bilim adamları, birkaç gün önce Omicron’un alt varyantını tespit ettiğini duyurdu. Omicron’un küçük kardeşi olarak bilinen BA.2 varyantı endişelere neden oldu. BA.2, ilk kez Hindistan ve Güney Afrika’da ortaya çıktı.  Bu varyant başka ülkelerde de tespit edilmeye başlandı. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Üyesi Prof. Alper Şener, yeni ortaya çıkan, Hindistan ve Danimarka'da son Covid-19 vakalarının çoğunluğunu oluşturan Omicron BA.2 varyantını değerlendirdi.

STANDART OMICRON VARYANTINI YOK EDEBİLİR

"Omicron BA.2" adlı varyantın 7-8 aydır bilinen bir varyant olduğunu aktaran Şener, şöyle konuştu:

"Bu varyantın baskın hale gelmesi yeni. Özellikle Danimarka ve Hindistan'daki seyri bizim ilgimizi çekmeye başladı, bilim insanları olarak. Neden? Çünkü, Omicron varyantı hepimizin bildiği gibi çok yaygın ve bulaşıcı. Hızlı bir şekilde girdiği ülkelerde Delta ve Delta Plus varyantını ortadan kaldırdı. Omicron BA.2 dediğimiz alt varyant ise Omicron BA.1 varyantını dahi bastıracak pozisyonda. Özellikle Danimarka'da şu anda yaklaşık son bir hafta 10 gündür artık Omicron'un standart varyantı ortadan kalktı gibi görünüyor."

BA.2 varyantının baskın şekilde görülmeye devam edeceğini belirten Şener, "Bu varyantın bütün Omicron varyantları içinde baktığımız zaman halihazırda daha ağır klinik tabloya, ölüme sebep olduğuna dair elimizde bir veri yok. Standart PCR testleriyle tespit edilebiliyor" ifadelerini kullandı.

‘Gizli Omicron’ varyantı olarak adlandırılan BA.2 varyantı Omicron – BA.1’in bir alt nesli olarak biliniyor.

HENÜZ TÜRKİYE’DE YOK

Avrupa ülkelerinde bu varyantın görülmeye başlamış olmasının Türkiye'de görülme ihtimalini artırdığını belirten Şener, ancak şu ana kadar Türkiye'de bildirilmiş bir Omicron BA.2 varyantının olmadığını söyledi.

BA.2 BASKIN HALE GELEBİLİR

Omircron BA.2 varyantının baskın hale geldiğinde şu anki Omicron varyantının da üstüne çıkacak bir hale gelebileceğini aktaran Şener, şöyle dedi:

"Olgu sayılarında Omicron'dan daha fazla bir tırmanışa sebep olabilir. Çünkü bulaşma hızının Omicron'un standart varyantından daha yüksek olduğunu biliyoruz. Hastaneye yatışta ve ölüm oranlarında bir artış ve tırmanış söz konusu değil. Tanı testlerinden kaçması gibi bir durum söz konusu değil. Araştırmacılar halihazırda 'aşıdan kaçabilme' potansiyelinin Omicron'dan daha yüksek olduğunu düşünüyor. Bu bilgiler bize Kovid-19 aşılarıyla ilgili güncellemenin önümüzdeki yıldan önce, yani bu yıl içerisinde gündeme gelebileceğini gösteriyor."

ANİ ŞIÇRAMAYA NEDEN OLABİLİR

Omicron BA.2 varyantının daha bulaşıcı olduğu için olgu sayılarında ani sıçramaya neden olabileceğini belirten Şener, Covid-19 virüsünün "mevsimsel bir hastalığa" dönüşeceği yönündeki söylemlere de değindi.

Virüsün mevsimsel hale gelmesinin olağanüstü halin kalkmasının, hastaneye başvuru oranlarının azalması anlamına geldiğini ancak tehlikenin yok olduğu gibi anlaşılmaması gerektiğini vurgulayan Şener, ancak özellikle 65 yaş üstü grup için tehlikenin devam edeceğini ön gördüklerini sözlerine ekledi.

Omicron'un alt varyantı daha hızlı yayılıyor! Tutunma hızı korkutucu Omicron'un alt varyantı daha hızlı yayılıyor! Tutunma hızı korkutucu Dünya koronavirüsün baskın varyantı Omicron’un etkisi altına girerken, Omicron’un alt varyantı BA.2 'pandemi bitecek mi' derken yeniden endişelere neden oldu. Omicron’dan daha hızlı yayılan alt varyant şimdiden 40 ülkede görüldü.
Pfizer ve BioNTech resmen duyurdu: Omicron’a karşı özel aşı geliyor Pfizer ve BioNTech resmen duyurdu: Omicron’a karşı özel aşı geliyor Covid-19’un yeni varyantı Omicron’a karşı vaka sayıları hızla artarken sıcak bir gelişme yaşandı. Pfizer ve BioNTech, Omicron’a özgü geliştirdikleri yeni aşı için klinik çalışmaların 18-55 yaş grubundaki gönüllü kişilerle birlikte başladığını duyurdu. Uluslararası haber ajansları bu gelişmeyi ‘son dakika’ ibaresiyle paylaştı.