Örgütten yapılan yazılı açıklamada, DSÖ acil durum komitesinin, maymun çiçeği salgınının Uluslararası Halk Sağlığı Acil Durumu (PHEIC) kategorisinde değerlendirilmesine yönelik tavsiyelerini, ilerleyen günlerde DSÖ yönetimine ileteceği bildirildi.

3 BİN 200’ÜN ÜZERİNDE VAKA, 70 CAN KAYBI

Toplantının ardından basına konuşan DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, şimdiye kadar virüsün endemik olduğu Afrika ülkeleri de dahil 48 ülkede 3 bin 200'ün üzerinde vaka tespit edildiğini, 2022'nin başından bu yana Orta Afrika'da virüs nedeniyle 70 civarında can kaybının gerçekleştiğini aktardı.

Ghebreyesus, Nijerya'daki maymun çiçeği vakalarının çoğunun kadın olduğunun altını çizerek, virüsün sadece erkekler arasında bulaşmadığına dikkati çekti.

“NASIL YAYILDIĞINI ÖĞRENMEK KRİTİK ÖNEM TAŞIYOR”

Maymun çiçeğinin endemik olmayan birçok ülkede ilk defa görüldüğünü hatırlatan Ghebreyesus, "Bu hastalığın nasıl yayıldığını tamamen öğrenmek kritik önem taşımaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ acil durum komitesi, maymun çiçeğinin tehlike boyutunu değerlendirmek üzere ilerleyen günlerde yine toplanacak.

Maymun çiçeği virüsü yayılmaya devam ediyor! Komşuya da sıçradı: Gürcistan’da ilk vaka Maymun çiçeği virüsü yayılmaya devam ediyor! Komşuya da sıçradı: Gürcistan’da ilk vaka Son haftalarda dünyada yayılmayı sürdüren maymun çiçeği virüsü, Türkiye'nin sınır komşusu Gürcistan'da görüldü. Ülkede ilk maymun çiçeği vakasına rastlandığı bildirildi.
Maymun çiçeği virüsünün adı değişiyor! Gerekçesi belli oldu Maymun çiçeği virüsünün adı değişiyor! Gerekçesi belli oldu Son günlerde birçok ülkede görülen ve beraberinde endişeleri de getiren maymun çiçeği virüsü ile ilgili dikkat çeken bir adım atılıyor. Bilim insanlarından oluşan bir grup mevcut ismin ‘ayrımcı’ ve ‘damgalayıcı’ olduğu gerekçesiyle maymun çiçeği virüsünün adının değişmesini talep etti. Talebi kabul eden Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), virüse yeni bir isim arayışında.