Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, TRT Spor'da yayınlanan 'Futbol Günlüğü' programında açıklamalarda bulundu.

Yıldırım Demirören'in açıklamalarından satır başları şöyle:

FATİH TERİM'E SÜRPRİZ TEKLİF

"Fatih Terim'e, 'gel yeni yönetimde ol' dedim. Kendisi pek sıcak bakmadı. Fatih Terim sadece hoca değil. Eşofmanlı yönetici. Kendisi kravatsız yöneticimiz. Bunu doğrudan açıklasak eleştiri alabilirdik ama uzun süreli anlaşmamızı da bunun üzerine yaptık. Çok iyi dostuz ve bu işleri severek yapıyor. Hem Milli Takım antrenörü hem de yönetici olarak çalışıyor."

"GALATASARAY'IN ŞAMPİYONLUĞUNU KUTLUYORUM"

"Sezon başında bir öngörüm yoktu. İlk yarının sonunda konuştuğumuz zaman 3 takımın götüreceğini tahmin etmiştik. Öyle de oldu nitekim. Galatasaray'ın şampiyonluğunu kutluyorum."

SÜPER LİG A.Ş. ÜZERİNE...

"Süper Lig A.Ş. kulüplerin işine çok yarayacak. Kendi ekonomilerini oradan sürdürecekler. Bu Süper Lig'le kalmamalı. PTT, 2. Lig ve 3. Lig'le de görüştüm hepsine vakıf ve AŞ olarak birlik olmalarını söyledim. Böylece tüm kulüpler birlik ve beraberlik içinde hareket edecekler. Futbolun kalitesi artacak. Marka değeri artacak. Yayın ihaleleri de çok daha iyi olacak. İnşallah 2017 sonrasında kanunla birlikte bu adımlar atılacak. Kulüplerimiz bu konuya hazırlanıyorlar. 2017'ye kadar süre var. Biz de gelirimizin %8'inde fedakarlık yaparak kulüplere yardımcı olduk."

DUYGUN YARSUVAT'IN SÜPER LİG A.Ş. İLE İLGİLİ SÖZLERİ ÜZERİNE...

"Yarsuvat'ın 'ölü doğan proje' sözlerine katılmıyorum. O toplantıya katılan kulüpler ve katılamayanların desteği ortada. Herkes destek oluyor. Bütün kulüpler bir araya gelirse 2017'de yapılacak yayın ihalesinde rakamın yükseleceğini göreceksiniz. Bunun için en önemli olan şey kulüplerin mali durumlarını düzeltmeleri. Bunun için biz de UEFA ve FIFA'da yaptırımda bulunabilir. Bizler yaptırımlarımızı açıkladık. Ayaklarını yorganlarına uzatacaklar. Şu an incelenen takımlar var onlara ek süre verdik ama puan silme gibi bir durum yok."

"BU KARAR MİLATTIR"

"Bu karar milattır. Kulüpler kendi pazarlamasını yapacak ve satışını yapacak. Her beraber ortak bir yola çıktık. Bu ortak yol Kulüpler Birliği'nin AŞ olarak kurulması. Biz de bunu destekliyoruz. Futbol ailesinin bütün bireylerinin de buna destek olması lazım. Muhakkak ki aksilikler olacak. Yaşadıkça içinde düzeltirsiniz. Bu Türkiye'de ilk defa yapılıyor. Almanya'da, İngiltere'de örnekleri var."

"YETER Kİ İYİ YABANCILAR ALINSIN"

"Yabancı sınırı ile ilgili yeni karar marka değerine büyük katkı sağlayacak. Yeter ki iyi yabancılar alınsın. Orada lisans ücretleri biraz yüksek oldu, onu da indireceğiz. Biz buna yabancı kararı değil, yerli kararı diyoruz zaten."

"FATİH HOCA YABANCI KURALI İÇİN ÇOK ÇALIŞTI"

"Düzgün transferler yapılsın. Hatalı transferler yapılmasın. Yeni yabancı kararı yerli oyuncuyu rekabetin içerisine sokmak olarak görülmeli. Fatih hoca bu karar için çok çalıştı. Kulüplerle görüştü. Bizler artık oyuncu pazarlamaya başlamalıyız."

600 MİLYON AVROLUK YENİ BİR YAYIN HAVUZU

"600 milyon avroluk bir yayın havuzu oluşabilir. Kulüplerimiz futbolumuzu düşünerek hareket ederse marka değerimiz artar. Çünkü AŞ kurulduğunda kulüpler ortak oluyor bir yerde. Doğal olarak ortağına kavga etmemen gerek. Bu kavgaları şiddety ortamını ortadan kaldırırsak marka değerimiz yükselecektir. Yorumculara ve gazetelere çok iş düşecektir. Bunda en büyük pay kulüplere düşecek."