FIFA ve UEFA, Dünya Kupası tartışmasıyla karşı karşıya geldi. FIFA'nın dört yılda bir düzenlediği Dünya Kupası maçlarını 2 yılda bire düşürme teklifi, Avrupa'daki bazı ulusal futbol federasyonlarını kızdırdı. Söz konusu projenin gerçekleştirmesi halinde Avrupa'daki bazı ulusal futbol federasyonları FIFA'dan çekilecek.

"FIFA'DAN AYRILIRIZ" RESTİ
AP'nin haberine göre, Avrupa'daki bazı ülkelerin futbol federasyonları, Dünya Kupası'nın dört yıl yerine iki yılda bir yapılması durumunda FIFA'dan ayrılma kozunu kullanacak. FIFA Başkanı Gianni Infantino, FIFA Dünya Kupası'nın dört yerine iki yılda bir düzenlenmesi konusunu gündeminde tutmaya devam ediyor.

Diğer taraftan, UEFA Başkanı Aleksander Ceferin, FIFA Dünya Kupası'nın dört yılda bir yerine iki yıl arayla yapılması için yürütülen çalışmalara sıcak bakmıyor.

4 YIL YERİNE 2 YILDA BİR DÜZENLENECEK
Dünya Kupası'nın iki yılda bir düzenlenmesine karşı çıkan UEFA, 2028 Avrupa Futbol Şampiyonası'na ev sahipliği sürecini başlatmıştı. FIFA Dünya Kupası'nın iki yılda bir düzenlenmesi halinde, iki turnuvanın birbiriyle aynı yıl düzenlenmesi riski de bulunuyor. Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) de FIFA Dünya Kupası'nın dört yıl yerine iki yılda bir yapılmasının, futbol dışındaki branşların gelişimini baltalamasından endişelendiklerini belirtmişti.

Her yaz küresel veya kıtasal çapta bir futbol turnuvasının oynanmasını öngören teklifin, aralık ayında üye federasyonlarca oylanması bekleniyor.

FIFA'dan iki Fransız kulübüne transfer yasağı FIFA'dan iki Fransız kulübüne transfer yasağı FIFA Disiplin Komitesi, Fransız kulüpleri Paris FC ve Angers SCO'ya transfer yönetmeliklerini ihlal ettikleri gerekçesiyle bir transfer döneminde transfer yasağının yanı sıra 30'ar bin İsviçre Frangı (272 bin Lira) para cezası verdi.

FIFA'dan UEFA ve İngiliz kulüplerinin sosyal medyayı boykot kararına destek FIFA'dan UEFA ve İngiliz kulüplerinin sosyal medyayı boykot kararına destek FIFA, sosyal medyada artan siber istismar ve ayrımcı söylemleri protesto etmek amacıyla Facebook, Twitter ve Instagram hesaplarını üç günlüğüne kapatma kararı alan UEFA ve İngiliz futbol kulüplerine destek verdiğini açıkladı.