Dünyanın en büyük Tüketici Elektroniği Fuarı CES 2022 kapılarını Las Vegas’ta ziyaretçilere açtı. 5-7 Ocak 2022 tarihleri arasında açık olan fuarda birçok yenilikçi teknoloji ilk defa tanıtılacak. İki binden fazla katılımcının beklendiği fuarda Türkiye’nin mobilite alanında hizmet veren küresel teknoloji markası TOGG, dünya sahnesine çıktı. Küresel olarak tescil ettirdiği farklılaştırıcı yaklaşımı UseCaseMobility kavramı ile ‘veri bazlı iş modelleri’ ‘yeni mobilite servisleri’, ‘akıllı yaşam’ ve ‘akıllı şarj’ gibi teknolojik çözümlerini paylaşan TOGG, geleceğe bakışını vurgulayan ‘Transition Concept Smart Device’ adını verdiği konsept otomobilini de tanıttı. 

TOGG şık tasarımıyla göz dolduruluyor.

KULLANICI HARİTASI ÇIKARILDI

TOGG CEO’su M. Gürcan Karakaş, klasik bir otomobil şirketi olmadıklarını belirterek, "Kendimizi bir teknoloji şirket olarak tanımlıyoruz. Akıllı cihazımızı kullanıcı odaklı, akıllı, empatik, bağlantılı, otonom, paylaşımlı  ve elektrikli olarak tanımladık ve her türlü tasarımı, ürün geliştirmeyi de bu şekilde oluşturduk. Bu özelliklerimizi temsil eden Use-Case Mobility kavramını bütün dünyaya anlatıp tescil ettirdik. 350’den fazla use-case (kullanıcı senaryosu) çalışarak 40’ın üzerinde yenilikçi konsept belirledik. 2.000’den fazla kişinin katıldığı kantitatif araştırma, 30’un üzerinde focus grup ile bire bir görüşme yaptık. Önceliklendirdiğimiz konseptlere bağlı olarak bir ‘Kullanıcı Yolculuğu Haritası’ çıkardık" ifadelerini kullandı.

VERİ ODAKLI YAKLAŞIM

Karakaş, “TOGG Akıllı Yaşam” adını verdikleri hizmetlerle bütünüyle bağlantılı bir otomobilden çok daha fazlasını sunduklarını belirterek, "Kullanıcıyı odağa aldığımız ve veri üzerine inşa ettiğimiz iş modelimizle mobilite çözümleri üretiyoruz. Akıllı cihazımızın etrafında oluşan ekosistemle konforlu bir mobilite deneyimi yaşatacak çözümler üzerinde çalışıyoruz. Akıllı enerji çözümleri, akıllı şehirlerde akıllı yaşam çözümleri ve yeni mobilite hizmetleri geliştiriyoruz. Farasis Energy ortaklığıyla kurduğumuz Siro Silk Road Temiz Enerji Çözümleri şirketiyle bataryamızı kendimiz üreteceğiz. İş planımız içinde batarya AR-GE’si yapıp, kimya geliştirmek de var" dedi.

2030’a kadar beş farklı segmentte bir milyon adet araç üretmeyi planladıklarını belirten Gürcan Karakaş “2022 sonunda ilk seri üretim aracımızı banttan indireceğiz. Homologasyon testlerinin tamamlanmasının ardından da 2023 yılının ilk çeyreğinde C segmentindeki ilk aracımız SUV pazara çıkacak. Otomobilimiz piyasaya çıktığında, Avrupa kıtasında geleneksel olmayan bir üretici tarafından üretilmiş ilk doğuştan elektrikli SUV olacak. Ardından da yine C segmentindeki Sedan ve Hatchback modelleri üretim sırasına girecek. Takip eden yıllarda B-SUV ve C-MPV’nin de aileye katılmasıyla, aynı DNA’yı taşıyan ve beş modelden oluşan ürün gamımız tamamlanacak” diye konuştu.

4 TEMEL İLKE

CES’teki standın girişinde TOGG logosu şeklinde yerleştirilen dört ekrandan, şirketin vizyonu da yansıtıldı. Her bir ekranda TOGG ekosistemini oluşturan temel özelliklere vurgu yapıldı. TOGG’un veriye dayalı iş modeli, bir teknoloji şirketi olarak geliştirdiği mobilite çözümleri, akıllı enerji ve akıllı yaşam çözümleri alanındaki yenilikleri ve hikâyesiyle birlikte ekranlardan ziyaretçilerle paylaşıldı.

TURKISH CARGO İLE UÇTU

Togg’un CES 2022’de dünyaya tanıttığı Transition Concept Smart Device olarak isimlendirilen vizyon otomobili, Murat Günak liderliğinde Pininfarina stratejik ortaklığıyla tasarlanıp Turkish Cargo uçağıyla ABD’ye getirildi. Ziyaretçilerin büyük ilgi gösterdiği otomobil, Togg DNA’sında bulunan stilistik özelliklerin korunduğu, dinamik ve yenilikçi bir fastback. Otomobil üzerinde bulunan aydınlatmalı Togg logosu ise Doğu ve Batı’nın birlikteliğini simgeliyor. 

 

İlk görüntüler heyecan verici... TOGG, Sedan Modelinin  Tasarımı sızdırıldı İlk görüntüler heyecan verici... TOGG, Sedan Modelinin Tasarımı sızdırıldı TOGG'un, ABD'nin Las Vegas eyaletinde gerçekleşecek Tüketici Elektroniği Fuarı'nda (CES) sergilenecek sedan modelinin son tasarımı sızdırıldı.

TOGG’dan heyecanlandıran paylaşım: Yeni model mi geliyor? TOGG’dan heyecanlandıran paylaşım: Yeni model mi geliyor? Yerli ve milli imkanlarla üretilen yerli otomobil TOGG, ABD’nin Las Vegas eyaletinde görücüye çıkacak. Fuar hazırlıkları öncesi TOGG, sosyal medya hesabından dikkat çeken bir paylaşımda bulundu. Resmi sosyal medya hesabından kısa bir vido paylaşan TOGG, görüntülerdeki tasarımın sedan modele ait olduğu ve sürpriz bir tanıtım gelebileceği iddia edildi.

TOGG’un en kritik parçası burada üretiliyor: Avrupa ve Uzak Doğu’dan teklif geldi TOGG’un en kritik parçası burada üretiliyor: Avrupa ve Uzak Doğu’dan teklif geldi Dört gözle satışa çıkması beklenen yerli otomobil TOGG’un üretim çalışmalarına hızla devam ediliyor. TOOG’un en kritik parçası olan bataryası ise 10 yıldır Sakarya Üniversitesi Araştırma-Geliştirme Uygulama Merkezi (SARGEM) tarafından üretiliyor. Yerli ve milli imkanlarla batarya ürettiklerini belirten Dr. Öğr. Üyesi Mahmud Tokur, TOGG’un torba batarya teknolojisini 10 yıldır Sakarya Üniversite’sinde ürettiklerini söyledi.