Geçtiğimiz yıl uzaya giden bir roketin burun konisi üzerinde bir sanatçının resimlerini uçuran Uplift Aerospace, uzay istasyonunda mücevher, sanat eseri ve diğer değerli eşyaları sergilemek için Constellation Vault’un yakında piyasaya sürüleceğini duyurdu.

Uzayda ticareti başlatmak isteyen Uplift'in yeni "Space+" topluluğunun üyeleri, uzaydaki eşyaları görüntülemek için kasaya erişebilecek. Üyeler, bu eşyaları satın alma ve hatta kendi istedikleri eşyaları gönderme imkanına sahip olacak. 

NASA İLE SÖZLEŞME İMZALADI

Uplift Aerospace, Constellation Vault'u uzaya gönderip sonra tekrar Dünya'ya geri döndürmek için NASA ile geri ödenebilir bir Uzay Yasası Anlaşması imzaladı.

Uplift'in Space+ NFT'lerini satın alanlar veya sahipleri, uzay istasyonuna bir eşya göndermek gibi imkanlara sahip olacak. Bununla birlikte, ilerleyen zamanlarda Uplift Aerospace, Space+ topluluğunun Ay’a robotik bir gezici fırlatmasını planlıyor.

Uplift Aerospace'in CEO'su Josh Hanes, kasanın boyutunun küçük bir dolap kadar olduğunu ve gönderilecek eşyaların türüne ve sayısına bağlı olarak değişeceğini söyledi. Bunun yanı sıra, ürünlere erişimin nasıl sağlanacağını henüz belli olmadığını sözlerine ekledi. 

Uplift'in ilk kasasının bu yılın ikinci veya üçüncü çeyreğinde uzaya fırlatılması bekleniyor. İlk Space+ NFT'lerin fiyatı ise henüz açıklanmadı. 

Amazon'un sesli asistanı Ay yolcusu: Uzaydan soruları cevaplayacak Amazon'un sesli asistanı Ay yolcusu: Uzaydan soruları cevaplayacak ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA), Artemis kapsamında 2024'te bir kadın ve bir erkek astronotu Ay'a indirmeyi planlıyor. NASA'nın yeni Uzay Fırlatma Sistemi roketi ve Orion uzay aracı dahil derin uzay keşif sistemlerinin test edileceği bu görevde, Amazon'un Alexa sesli asistanı da yer alacak.

NASA, James Webb Uzay Teleskobu'nun güneş kalkanını açtı NASA, James Webb Uzay Teleskobu'nun güneş kalkanını açtı NASA bilim insanlarının geliştirdiği James Webb Uzay Teleskobu, fırlatılışının ardından uzaydaki yolculuğuna devam ediyor. Yolculuğunun 1 ay, en iyi görüntüleri çekmesinin ise 6 ay sürmesi beklenen teleskop, kritik bir eşiği atlattı.