Facebook bir türlü rahat durmuyor! Gizlilik ve veri ihlalleri nedeniyle sık sık gündeme gelen, kullanıcıların kişisel verilerini şirketlere sattığı iddia edilen Meta, şimdi de reklam pazarına yönelik bir davayla karşı karşıya. 

Geçtiğimiz günlerde Instagram ve WhatsApp’ı satması için dava edilen Mark Zuckerberg’in başı bu kez Google ile yaptığı gizli bir anlaşma nedeniyle ağrıyacak. 

FACEBOOK VE GOOGLE NE KONUŞTU?

Business Insider’ın haberine göre, Facebook, 2018 yılında Google'ın reklam pazarındaki hakimiyetini tehdit etti. Ardından bu durumu kendi lehine çevirmek üzere çeşitli ayrıcalıklar istedi. 

Meta'nın kurucusu Mark Zuckerberg.

İki teknoloji devi uzlaşmak için gizli bir anlaşma imzaladı. Böylece şirketler, ABD reklam pazarını kendi aralarında paylaştı. 
 
Şikayet, ilk olarak 2020'de resmi makamlar tarafından yapıldı. Dava dosyalarına göre anlaşma, Google ve Facebook’un yasadışı fiyat sabitlemesi yaptığını ve Facebook'un Google'ın çevrimiçi reklam açık artırmalarına hem katılmasını hem de sabit bir yüzdesini kazanmasını garanti ediyordu.
 
Şikayet edilen iki şirketin mahkeme kendilerini nasıl savunacağı merak konusu. 

Rusya'dan Google’a 98 milyon dolar para cezası Rusya'dan Google’a 98 milyon dolar para cezası Rusya, yasaklı içerikleri kaldırmadığı gerekçesiyle Google'a 7.2 milyar ruble (98 milyon dolar) para cezası verdi.

Android devri kapanıyor: İşte Google'ın planları Android devri kapanıyor: İşte Google'ın planları Apple'ın iOS işletim sisteminin en büyük rakibi Google'ın Android işletim sistemi dünya çapında 3 milyarı aşkın cihazda çalışıyor. Ancak Google'dan yeni bir işletim sistemi hamlesi gelecek. Samsung başta olmak üzere teknoloji devleri Google'ın yeni işletim sistemini benimsemeye şimdiden istekli.