Bilim insanları, yaklaşık yedi yıldır uzayda süzülen bu SpaceX roketinin Ay ile çarpışma rotasında olduğunu açıkladı. Şubat 2015’te fırlatılan roket, bir uzay hava durumu uydusu göndermek üzere gezegenler arası bir görevin parçasıydı. 

Gözlemevini Lagrange noktasına taşıdıktan sonra roketin ikinci fırlatıcısı kontrolden çıktı. Lagrange, Ay’dan dört kat daha uzakta ve Güneş ile doğrudan aynı hizada, yerçekiminin nötr olduğu bir konum olarak açıklanıyor. 

SPACEX ROKETİ YILLAR ÖNCE KONTROLDEN ÇIKTI

Dünya’ya yakın cisimleri izleyen Project Pluto'nun geliştiricisi Bill Gray ve ekibindeki gökbilimciler, SpaceX’e ait uzayda kontrolsüz şekilde dolaşan roketin 4 Mart'ta Ay'ın uzak tarafına çarpacağını keşfetti. 

Ars Technica’nın haberine göre, meteorolog Eric Berger, füzenin Dünya’ya dönecek kadar yakıta sahip olmadığını belirtti. 2015’ten beri uzayda süzülen füze, saatte 2 bin 58 kilometre hızla Ay'la çarpışma rotasında bulunuyor. 

Uzay gözlemcileri, çarpışma sonrası bu roketin yaklaşık dört metrik ton uzay çöpü haline geleceğini söyledi. Harvard Üniversitesinden astrofizikçi Jonathan McDowell, çarpışmanın 4 Mart'ta gerçekleşeceğini ancak ciddi bir durum olmayacağını yazdı. 

AY İÇİN NADİR FIRSAT

Bununla birlikte, uzay meraklıları, etkinin değerli veriler sağlayabileceğine inanıyor. Örneğin Berger, roketin çarpmasıyla Ay’dan fırlayan yeraltı materyalinin gözlemlenebileceğini söylüyor. Şaşırtıcı şekilde, çarpışma bilim insanlarına Ay'da kraterlerin nasıl oluştuğunu gözlemlemek için nadir bir fırsat sağlayacak.

Gray, eğer araştırmacılar çarpmanın kesin yerini belirleyebilirse, "çok taze bir çarpma krateri görebileceklerini ve muhtemelen Ay'ın o bölümünün jeolojisi hakkında bir şeyler öğrenebileceklerini" söylüyor.

Erdoğan: Musk ve SpaceX'i lobilerin şantajına boyun eğmediği için tebrik ediyorum Erdoğan: Musk ve SpaceX'i lobilerin şantajına boyun eğmediği için tebrik ediyorum Türkiye’nin yeni haberleşme uydusu Türksat 5B, saat 06.58'de ABD'nin Florida eyaletinde bulunan Cape Canaveral Üssü'nden uzaya fırlatıldı. Fırlatma başarıyla gerçekleşirken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan önemli bir açıklama geldi. Video mesaj olarak gönderdiği mesajda Erdoğan, "Ülkemizin en güçlü ve en yüksek kapasiteli haberleşme uydusu olan Türksat 5B'yi uzaya fırlattık. Sayın Musk'ı ve SpaceX firmasını Türkiye karşıtı lobilerin şantajına ve baskısına boyun eğmedikleri için şahsım, milletim adına tebrik ediyorum" açıklamasında bulundu.

SpaceX uzaya 4 astronot gönderdi SpaceX uzaya 4 astronot gönderdi ABD'li uzay mekiği ve roket üreticisi SpaceX, 4 astronottan oluşan yeni ekibini Uluslararası Uzay İstasyonu'na gönderdi.