TUA Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, konferans için gittiği Konya’da Türkiye’nin ilk astronotunu ne zaman seçeceğini ve sürecin ilerleyişini anlattı. İlk Türk astronotun eğitim sürecinin 4 ila 6 ay arasında olacağını aktaran Yıldırım, "Seçim sürecinin de 2-3 ay kadar süreceğini ön görüyoruz. Sene sonu astronotumuz hazır olur. Gelecek yıl uzaya gidecek." dedi.

Serdar Hüseyin Yıldırım, Milli Uzay Programı’nın ayrıntılarını açıkladı: “Uzaya göndereceğimiz astronotumuz bilim misyonuyla gidiyor. Cumhurbaşkanımızın da olurlarıyla inşallah yakın zamanda bu astronot adaylarımızı seçim sürecine başlayacağız. Bu sürecin son safhasındayız. İki kişi seçilecek, ön eleme olacak. Daha sonra farklı kriterlerle elemeler olacak. Seçilen iki kişi gidip ilgili kurumda eğitim alacak. Bu eğitimin sonunda da en başarılı olan adayımız, uzay istasyonuna giderek orada bir hafta 10 gün kalacak, deneylerimizi yapıp dönecek."

Takvime ilişkin ise Yıldırım, "2023 yılının ilk yarısında olacak. Yani bugünden itibaren bir sene içinde diyebiliriz." dedi.

2023 SONUNDA UZAY ARACI HAZIR!

Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Yıldırım, Ay Araştırma Görevi'nde kullanılacak uzay aracının nihai tasarımının haziranda biteceğini duyurdu. “Ön tasarım zaten yapılmıştı. Şimdi nihai tasarım da bitmek üzere daha sonra da imalata başlanacak.” diyen Yıldırım, konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Tabii burada şöyle ufak bir sıkıntımız var. Bu aracı henüz yüzde 100 yerli imal etme noktasında değiliz ama yüzde 70'e yakın yerlilik oranıyla imal ediyoruz. Yine de dışarıya bağımlı olduğumuz birkaç parça var. Bunların teslimatlarında bir sıkıntı yaşamazsak bunu 2023 sonu 2024 başında hazır etmeyi planlıyoruz.

Serdar Hüseyin Yıldırım (Foto: AA)

Uzay aracının yolculuğa 2024'te çıkacağını açıklayan TUA Başkanı, “Yerli motorumuz. Bu aracın çok önemli bir parçası. Yani Ay'a götürecek olan itkiyi verecek olan motorumuz, Deltav'ın geliştirmiş olduğu ve yüzde 100 yerli olan bir roket motoru. Bunun son test çalışmaları gayet başarılı geçti. Uzay motoru haline getiriliyor. Tabii ki bunun daha bir süreci var. Farklı şekillerde denenecek. Bu testlere bizler de katılıyoruz ve çok iyi geçtiğini sevinerek söyleyebilirim. Gururla söyleyebilirim, hibrit teknolojisinde dünyada lideriz.” dedi. 

MİLLİ AY PROGRAMINA ULUSLARARASI İLGİ

Türkiye’nin Milli Uzay Programı uluslararası camianın da dikkatini çekiyor. Yıldırım, uluslararası ortak çalışma teklifleri aldıklarını belirterek, "Yani, 'Biz de bu projenin bir yerinde olalım'. Bizden ileride olanlar tabii başka türlü katkıda bulunmak istiyor. Seviyemizde olanlar ise 'ortak yapalım' istiyor. Biz de bunlara kapıyı kapatmıyoruz, elbette olabilir ama hedeflerimizi herhangi bir şekilde zaafa uğratmayacak. Bundan çok memnunum. Ay'a gidecek aracımıza büyük şirketlerden teçhizat koymak isteyenler bile oldu. Bu da bize gurur veriyor." şeklinde konuştu. 

TÜRKİYE AY'A GİDEN ÜLKELER ARASINA GİRECEK

Serdar Hüseyin Yıldırım, açıklamasını 2023 vurgusu yaparak noktaladı: “Aracımızın Ay'a ulaşması demek Türkiye'nin Ay'a ulaşabilen 5-6 ülkeden biri olması demektir ki bu müthiş bir hamle. İşin teknik yönü yanında hukuki boyutu da var. Yani biz Ay'a bir araç ulaştırmış olmakla oradaki haklarımızı da bir yerde garanti altına almış oluyoruz. Bundan sonra ülkemizin, devletimizin ve milletimizin uzayda ve gök cisimlerinde hakları var. Bunları da garanti altına almak için var gücümüzle çalışıyoruz. Ay programını 2023 sonuna yetiştirmeye çalışıyoruz. Tedarikte bazı sıkıntıların yaşanabileceğini de öngörüyoruz. Çünkü bu savaş da bazı şeyleri etkiledi. Pandemide zaten teslimat süreleri uzamıştı. Bu yüzden 2024 yılını öngörüyorum.

Dünyadan uzayda yürüyen astronotları çekti Dünyadan uzayda yürüyen astronotları çekti Uluslararası Uzay İstasyonunda çalışmalarını sürdüren iki astronot 23 Mart günü uzay yürüşüne çıktı. İstasyonun dış bölümünde bakım çalışmaları yapan ikili, dünyadan görüntülendi.

NASA astronotu rekor kırdı: 344 gündür uzayda NASA astronotu rekor kırdı: 344 gündür uzayda ABD Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) astronotu Mark Vande Hei, uzayda en fazla kalan Amerikalı astronot unvanına sahip oldu. Ancak uzayda en fazla kalan insan halen Rus kozmonot Valeri Polyakov'a ait.