İnsanları ve özellikle de kadınları Ay’a göndermek isteyen NASA, gerçek insanlı görevlere geçmeden önce yapay kadın vücutlarını Ay’da test edecek. Uzay ajansının çalışmada kadınlara odaklanmasının nedeni ise, araştırmalara göre kadın bedeninin uzay radyasyonundan olumsuz etkilenme riskinin daha yüksek olması. 

The Sun’ın haberine göre, bu noktada devreye Helga ve Zohar isimli iki yapay manken giriyor. İki gövde, yetişkin bir kadının kemiklerine, yumuşak dokularına ve organlarına benzer malzemelerden oluşuyor. 10 binden fazla sensör ve radyasyon dedektörü aracılığıyla bilim insanları, Helga ve Zohar Ay'ın etrafında seyahat ederken, uzayın bu malzemeler üzerindeki etkilerini takip edecek.

RADYASYON KADINLARI DAHA ÇOK ETKİLİYOR

NASA, bu yıl Artemis 1 görevi kapsamında Orion kapsülünü Ay’ın yörüngesine fırlatmayı planlıyor. Önümüzdeki yıllarda (en erken 2025’te) biri kadın iki kişinin NASA tarafından Artemis programı çerçevesinde Ay’a gönderilmesi bekleniyor. 

Şimdiye kadar yapılan pek çok bilimsel araştırma, radyasyona maruz kalmanın kadınlarda kanser riskini artırma potansiyelini daha çok yükselttiğini ortaya koydu. Radyasyonun kadın üreme sağlığı üzerinde daha fazla olumsuz etkisi olabileceği de düşünülüyor.

Helga ve Zohar altı hafta uzayda kalacak ve DNA moleküllerini değiştirdiği bilinen uzay radyasyonunun sert etkilerini deneyimleyecek. NASA, mankenlerin fırlatılacağı tarihi açıklamasa da bu yaz gönderilmesi muhtemel.

Rusya'ya alternatif doğal gaz bulundu! NASA ne yapıp edip çıkaracak Rusya'ya alternatif doğal gaz bulundu! NASA ne yapıp edip çıkaracak Bilim insanları, Satürn'ün uydusu Titan'da doğal gaz rezervinin bulunduğunu düşünüyor. Bu kaynağın uzun yıllar boyunca Dünya’ya yeteceği tahmin edilirken, doğal gazın nasıl çıkarılıp Dünya’ya taşınacağı ise bilinmiyor.

NASA astronotu tarihe geçti! NASA astronotu tarihe geçti! ABD merkezli uzay şirketi SpaceX, ABD'nin uzay ajansı NASA'nın Crew-4 mürettebatını Freedom kapsülü ve Falcon 9 roketiyle uzaya fırlattı. 27 Nisan 2022 günü gerçekleşen fırlatmanın ardından 28 Nisan günü uzay aracı Uluslararası Uzay İstasyonuna (ISS) başarıyla kenetlendi.