Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Kovid-19 salgını ve Rusya-Ukrayna savaşı ile birlikte artan dezenformasyona karşı hazırladığı yeni uygulama kodunun 34 platform tarafından imzalandığını açıkladı.

Açıklamada, Meta, Google, Twitter, TikTok ve Microsoft gibi platformlar tarafından imzalanan yeni kodun çevrim içi dezenformasyona karşı daha geniş taahhütler ve önlemler içerdiği belirtildi.

Güçlendirilmiş uygulama kodunun 44 taahhüt ve 128 özel önlem içerdiği aktarılan açıklamada, dezenformasyonu yaymaya yönelik mali teşviklerin azaltılması, dezenformasyon yayanların reklam gelirlerinden faydalanamaması, sahte hesaplar, botlar veya yapay montaj video ile manipülasyonun önlenmesi, dezenformasyonu tanımlamak ve işaretlemek için daha iyi araçlar sağlanması, doğruluk kontrolünün artırılması, siyasi reklamların şeffaflaştırılması, reklam sponsorlarının açıkça belirtilmesi, platformların taahhütleri uygulamalarının raporlanması, koda uyumu değerlendirecek merkez kurulmasının önlemler arasında yer aldığı bildirildi.

Açıklamada, dijital platformların 6 ay içinde söz konusu taahhütleri yerine getirmesi gerektiği, konuyla ilgili 2023 yılı başında da bir ilerleme raporu hazırlanacağı kaydedildi.

Sosyal medya ve internet haberciliğine yönelik teklifin 14 maddesi komisyonda kabul edildi Sosyal medya ve internet haberciliğine yönelik teklifin 14 maddesi komisyonda kabul edildi Sosyal medya ve internet haberciliğine ilişkin düzenlemeleri içeren teklifin 14 maddesinin daha TBMM Adalet Komisyonu'nda kabul edildiği açıklandı.

AFAD telefonlara 'hayati uyarı bildirimi' gönderdi! Sosyal medya bunu konuşuyor AFAD telefonlara 'hayati uyarı bildirimi' gönderdi! Sosyal medya bunu konuşuyor Son dakika haberi: Tüm yurtta etkili olan sağanaklar nedeniyle AFAD, milyonlarca cep telefonuna 'Hayati Uyarı Bildirimi' başlığı altında bir bildirim gönderdi. AFAD, gönderdiği bildirimde herhangi bir taşkın, sel ve heyelan gibi durumda 112'nin aranması gerektiğini belirtti.