2016’da Uluslararası Uzay İstasyonu’nda 186 gün geçiren astronot Tim Peake, internet ortamında yaşadığı tecrübeleri anlattı. Dirty Mother Pukka yayınında 8 yaşındaki bir çocuk, astronota, “Kaskınız takılıyken uzayda geğirmek nasıl bir şey?” diye sordu. Peake de buna, “Güzel bir soru. Uzayda gerçekte geğirilmediğini bilir misiniz? Yani yemek yediğinizde vücudunuz yemeği sindirir ve gaz üretir ancak bu gaz kabarcıkları yükselmez. Yani bu gazın vücuttan çıkmasının tek bir yolu var” karşılığını verdi.

Astronotların uzayda çok fazla gaz çıkardığını belirten Peake, uzay istasyonunun bu yüzden çok kötü koktuğunu söyledi. Peake, kokuyu da şu sözlerle tarif etti: “Biraz ters giden bir mangal gibi. Yanmış, kavrulmuş et ve biraz da kazağınızı çıkardığınızda hissettiğiniz, statik elektrikten kaynaklanan metalik bir koku.”

Uluslararası Uzay İstasyonu'ndaki bu kötü kokuya da belki de gelecekte bir çözüm üretilir. 

NASA belgeleri sızdı, planları ortaya döküldü... Uzay ajansında Ay krizi NASA belgeleri sızdı, planları ortaya döküldü... Uzay ajansında Ay krizi NASA, Artemis 3 misyonu ile uzun yıllar sonra Ay’a ilk kez insanlı bir görev başlatmaya hazırlanıyor. Ancak ABD uzay ajansının Ay'ın yüzeyine astronot indirme planları ciddi bir şekilde tehlikede görünüyor. 1970'lerin başlarından bu yana ilk defa astronotlarını Ay'a göndermek için takvimini oluşturmaya devam eden NASA, tarihleri hızla değiştiriyor.

Göçmenlere uzaydan takip! Bileklerine GPS cihazı takacaklar Göçmenlere uzaydan takip! Bileklerine GPS cihazı takacaklar İngiltere, bazı göçmenlere GPS takip cihazı takmaya hazırlanıyor. Bir yıl sürecek pilot uygulama ile GPS takılan göçmenlerle düzenli temas sürdürülecek ve kefaletle serbest bırakılanların kaçının kaçtığına dair veriler toplanacak.