Cinsiyet odaklı yeni bir uzay çalışması kadın astronotların uzun vadeli uzay görevlerinde erkek meslektaşlarına göre daha uygun olabileceğini gösterdi. Aslında hem erkek hem de kadın astronotlar görev odaklı hareket ederler ancak kadın astronotlar daha fazla motivasyon, karşılıklı destek ve olumlu bir ortam oluşturma nitelikleri sergilemekte. Erkek astronotlar ise daha çok takım ruhuna, iş sadakatine ve başarıya odaklanıyor. 

Söz konusu çalışmanın bulgularına karşın, 2021'den beri Uluslararası Uzay İstasyonu'nda sadece üç kadın astronot komutanlık görevini üstlendi. 

KADIN VE ERKEK ASTRONOTLAR ARASINDA FARK

Araştırmacılar 2009'dan 2016'ya kadar olan 824 komutan raporuna inceledi. 27 kadın komutan 277 rapor sunarken, 49 erkek komutan ise 541 rapor sundu. Bu raporlar bir Mars Çöl Araştırma İstasyonundaki görevleri yansıtıyordu. 

Uzaya çıkan ilk Amerikalı kadın Sally Ride (Foto: NASA)

Araştırmanın yazarı Inga Popovaite, araştırma bulgularından bahsetti: “Geleneksel olarak erkek liderlerin görev odaklı ve kadınların daha sosyal liderler olduğu düşünülür, araştırmam hem erkek hem de kadın komutanların eşit derecede görev tamamlamaya odaklandığını gösterdi.”

Hesaplamalı duygu analizi, içeriğin niteliksel analizi ve kelime sıklığı hesaplamaları gibi analizlerle çalışmayı gerçekleştiren Popovaite, erkek ve kadın komutanların iletişimleri arasında farklılıklar buldu. Çalışma, kadın astronotların ekiplerini cesaretlendirmek için daha sık olumlu ve destekleyici mesajlar kullandığını ortaya koydu.

Araştırmacı, bu tür ortamlarda insanların ailelerinden ve arkadaşlarından duygusal ve psikolojik destek almadan daha uzun süre hayatta kalmaları gerektiğini sözlerine ekledi. Bu nedenle, mürettebat üyelerinin duygusal ihtiyaçlarını önemseyen liderler, uzun görevler sırasında daha uygun görünüyor. 

Uzayda korku dolu anlar: Enkaz parçası neredeyse çarpıyordu! NASA astronotların son durumunu paylaştı Uzayda korku dolu anlar: Enkaz parçası neredeyse çarpıyordu! NASA astronotların son durumunu paylaştı NASA, Uluslararası Uzay İstasyonu'nun (ISS), Rus uydu karşıtı füze testinden kaynaklanan uzay enkazıyla çarpışmaktan kaçınmak için rotadan çıkmak zorunda kaldığını açıkladı. İstasyon, kendisini hareket halindeki enkazın rotasından çıkarmak için iticilerini dört dakikadan fazla ateşlemek zorunda kaldı.

Türkiye astronotunu seçiyor: 36 bin kişi kayıt yaptırdı! Türkiye astronotunu seçiyor: 36 bin kişi kayıt yaptırdı! Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan Milli Uzay Programı kapsamında ilk Türk astronot 2023 yılında Uluslararası Uzay İstasyonu’na gönderilecek. Uzaya gitmek için 36 bin kişinin kayıt yaptırdığını söyleyen Türkiye Uzay Ajansı Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım, seçilecek iki kişinin aynı eğitimleri alacağını ama sadece bir kişinin uzaya gönderileceğini kaydetti. “Aya ulaşmak, Türkiye’yi çok başka yere getirecektir” diyen Yıldırım, “Türkiye’nin bunları yapabileceğini artık herkes görüyor” ifadelerini kullandı.