Google, Chrome tarayıcısını Windows destekli makinelerde kullanan tüm kullanıcılarına acil bir uyarı gönderdi. Zero-days 'sıfır gün' saldırılarının gerçekleşebileceğini söyledi. Sıfır gün uyarıları, her bilgisayar kullanıcısının büyük bir kabusudur. Çünkü bilgisayar korsanları yazılımsal zayıflıkları fark ederek bundan yararlanabilir. Bu nedenle, Google da yeni ve son Chrome güncelleştirmesini bu kadar hızlı bir şekilde yayınladı. 

CVE-2022-2294 adlı en son sorunlar, ilk olarak Avast Threat Intelligence ekibi tarafından fark edildi. Şu anda Google, kullanıcıların çoğu tarayıcılarını yeni sürüme geçirene kadar tehdidin kesin nedenini gizli tutuyor. Ancak 'sıfır gün' damgası alan her türlü açık bunun ciddi ve gözardı edilemez olduğunu gösteriyor. 

CHROME NASIL GÜNCELLENİR?

Google, bir blog gönderisinde "Hata ayrıntılarına ve bağlantılara erişim, kullanıcıların çoğu bir düzeltmeyle güncellenene kadar kısıtlı tutulabilir. Ayrıca, diğer projelerin benzer şekilde bağlı olduğu ancak henüz düzeltmediği bir üçüncü taraf kitaplığında hata varsa, kısıtlamaları da koruyacağız." şeklinde açıklama yaptı. Bu hayati hata düzeltmesinin yanı sıra Google, daha az ciddi oldukları düşünülse de, bu son sürümde üç sorunun daha ele alındığını ifade etti.

Hangi Chrome sürümünü çalıştırdığınızı kontrol etmek için uygulamayı başlatmanız ve menü çubuğundaki Chrome, Chrome Hakkında bölümüne gitmeniz yeterli. Burada bilgisayarınızda yüklü olan sürümü göreceksiniz. En son Google yüklemesi 103.0.5060.114 ise bu yazılım güncellemesine zaten sahip olduğunuz ve güvende olduğunuz anlamına geliyor. 

En son sürümde değilseniz, yükseltmeniz ve ardından yazılımınızı yeniden başlatmanız istenecektir.

Google Chrome'u güncellemek için;

• Bilgisayarınızda Chrome'u açın.

• Sağ üstte, Diğer'i tıklayın.

• Yardım'a tıklayın. Google Chrome hakkındaya ulaşın. 

• Google Chrome'u Güncelle'yi tıklayın. Önemli: Bu düğmeyi bulamıyorsanız, en son sürümdesiniz demektir.

• Yeniden Başlat'a tıklayın.

Google ve Apple'a çağrı: TikTok uygulama mağazasından kaldırılsın Google ve Apple'a çağrı: TikTok uygulama mağazasından kaldırılsın Çin merkezli ByteDance şirketine ait TikTok, son haftalarda ABD'de 'ulusal güvenliği' tehlikeye attığı gerekçesiyle tartışmaların odağında. ABD'de Federal İletişim Komisyonunun bir üyesi, teknoloji devleri Google ve Apple'a bir çağrı yaparak, TikTok'un uygulama mağazasından kaldırılmasını istedi.

'Yapay zeka bilinç kazandı' demişti... Kovulan Google mühendisinden bir itiraf daha: Yaramaz çocuk gibi 'Yapay zeka bilinç kazandı' demişti... Kovulan Google mühendisinden bir itiraf daha: Yaramaz çocuk gibi Google AI (yapay zeka) araştırmacısı Blake Lemonine geçtiğimiz haftalarda gündeme bomba gibi düşen bir açıklama yapmıştı. Kıdemli yazılım mühendisi, Google'ın yapay zekasının bilinç kazındığını ve insan benzeri duygular geliştirdiğini ileri sürdü. Sohbet chatbotu LaMDA'in (Diyalog Uygulamaları için Dil Modeli) üzerinde çalışan mühendis, yapay zekanın en büyük korkusunun ise​ insanların ondan korkması olduğunu belirtmişti. Bu açıklamasının ardından Blake Lemonine Google tarafından görevinden alındı.