Kalp atmayı bıraktığında, vücut oksijenden ve hayatta kalmak için ihtiyaç duyduğu besinlerden yoksun kalır. Organlar şişer, kan damarları çöker ve vücudun organlarının yapı taşları olan hücreler ölmeye başlar. Bu da hücresel ölüm ve organ hasarına yol açar ve organ nakillerini zorlaştırır. 

Bu hücresel ölümün hızlı ve kalıcı olduğu düşünülüyor ancak Yale Üniversitesindeki araştırmacılar, bir saattir ölü olan hayvanlardaki bu hasarın bir kısmını tersine çevirmeyi başardı. 

Nature dergisinde yayımlanan yeni bir araştırmaya göre, Yale Üniversitesi bilim insanları kalbi duran domuzların hücrelerini bir saat sonra canlandırdı. Ekip, böylece kalp atışı durduktan sonra bile bazı organların işlevini eski haline getirebileceklerini iddia ediyor. 

YENİ TEKNİKLE HÜCRELER CANLANDIRILDI

Yale Üniversitesi Tıp Fakültesinden David Andrijeviç liderliğindeki araştırmacılar, ‘BrainEx’ adlı bir teknolojiyi tüm vücut kullanımı için uyarladı. Bu teknolojinin, kana yapay oksijen veren diğer geleneksel teknolojilerden daha iyi olduğunu buldular. Andrijeviç ve iki meslektaşı tarafından tasarlanan ve ‘OrganEx’ olarak adlandırılan sistem, kalp durmasından bir saat sonra hücreleri ve organları koruyarak oksijenin domuzların vücutlarında yeniden dolaşmasını sağladı. Ekip daha önce de BrainEx'in uzun süreli oksijen yoksunluğundan sonra domuz beyin hücrelerinde bir miktar aktiviteyi geri getirebildiğini göstermişti.

Araştırmacılar, domuzların anestezi altında oldukları için acı çekmediklerini ve beyinlerinde herhangi bir elektriksel aktivite tespit edilemediğini açıkladı. Bu arada, söz konusu yöntemin insanlarda kullanılmasının henüz mümkün olmadığını da belirttiler. 

Diz ağrılarını bir gecede bitiriyor: Eritip dizinize sarın, etkisini hemen göreceksiniz Diz ağrılarını bir gecede bitiriyor: Eritip dizinize sarın, etkisini hemen göreceksiniz Romatizmal hastalıklar, kıkırdakla ilgili problemler, kireçlenme, menisküslere ilişkin sorunlar ve daha birçok neden diz ağrısına sebep olabilir. Bu ağrıların hepsine iyi gelen doğal bir reçete var: Kuyruk yağı! Ağrıyan dize sürülüp bandaj ile sarıldıktan sonra bir süre bekletilen kuyruk yağı bölgedeki kasılmaları durduruyor, kas ağrılarını ortadan kaldırıyor. İşte diz ağrılarını bıçak gibi kesen kuyruk yağının kullanımı hakkında detaylar…

Cerrahlara yön gösterecek yapay zeka projesi: Tıp dünyasında çığır açtı Cerrahlara yön gösterecek yapay zeka projesi: Tıp dünyasında çığır açtı Dünya çapında büyük bir başarıya imza atan İhlas Koleji öğrencisi Emirhan Kurtuluş, beyin ameliyatlarında doktorlara yardımcı olacak yapay zeka geliştirdi. Bu çalışmasıyla ABD’deki bir yarışmada dünya birincisi olan Kurtuluş, Stanford Üniversitesi’nden de kabul aldı. Buluşuyla tıp dünyasında çığır açan lise öğrencisi Kurtuluş, eğitimini tamamladıktan sonra Türkiye’ye döneceğini söyledi.