Ukrayna-Polonya sınırında illegal yollarla kaçarken yakalanan Salih Fidan ve Samet Güre, Emniyet Genel Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı'nın Ukrayna makamları ile görüşmesinin ardından teslim alınarak Türkiye'ye getirildi. Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesince “silahlı terör örgütüne üye olmak (FETÖ/PDY)” suçundan hakkında yakalama emri bulunan şahısların işlemleri Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosunda devam ediyor.
Yakalanan Salih Fidan’ın FETÖ’nün Irak Bağdat sorumlusu olduğu, örgütün yurtdışı yapılanmasında faaliyet gösterdiği, FETÖ iltisaklı Feza Öğretim Kurumu Işık Üniversitesinde öğretmen olarak çalıştığı, 15 Temmuz darbe girişiminden sonra eşi Yeşim Fidan ile birlikte Türkiye’den ayrıldığı ve bir daha dönmediği belirtildi. Samet Güre’nin ise FETÖ’nün Irak Erbil sorumlusu olduğu, örgütün yurtdışı yapılanmasında faaliyet gösterdiği, FETÖ'ye ait Erbil’deki Fezalar Eğitim Kurumunda fizik öğretmeni olarak çalıştığı, 17-25 Aralık’tan sonra Bank Asya hesabındaki para miktarını artırdığı, etkin pişmanlıktan yararlanan kişilerin ifadelerinde de yer aldığı belirlendi.

HÜCREDE BASKIN: '1. SINIF' OPERASYON

FETÖ üyeliği suçundan aranan eski 1. sınıf emniyet müdürleri Ali Dikici ve İbrahim Erbaba, Ankara’nın Sincan ilçesindeki örgütün hücre evinde yakalandı. İki ismin fark edilmemek için sahte kimlik taşıdıkları ve sürekli kılık değiştirdikleri belirlendi. Operasyon sırasında Dikici gözaltına alınırken Erbaba, Emniyet güçlerinin geldiğini fark ederek dördüncü kattaki hücre evinin balkonundan asma ağacına tutunarak aşağı kata atladı. Erbaba, yaşanan kovalamaca sonucu gözaltına alındı. Zanlıların yakalandıkları hücre evinin, FETÖ’den tutuklu bulunan eski bir albaya ait olduğu tespit edildi.