Vale hizmeti sunumuna ve alımına ilişkin usul ve esasları düzenleyen “İşletmeler ve İşyerlerinin Araç Park Hizmetlerinin (Vale) Yürütülmesine İlişkin Yönetmelik” geçen yıl Resmi Gazete’de yayımlanarak, bu yılın temmuz ayında yürürlüğe girdi.

YÖNETMENLİĞE GÖRE DENETLENDİ

Bu düzenleme ile vale hizmetine ilişkin genel ilke ve esaslar ile vale hizmeti veren işletmeler, iş yerleri, vale görevlisinde aranacak şartlar ve bunların yetki ve sorumlulukları net bir şekilde belirlendi.

Bu hükümler kapsamında ülke genelinde dün 6 bin 939 emniyet ve 16 bin 83 jandarma personeli olmak üzere toplam 23 bin 22 personel, 6 bin 689 ekip ve 97 dedektör köpeği ile 5 bin 32 noktada eş zamanlı olarak vale hizmetleri ile ticari taksi sürücülerine yönelik uygulama gerçekleşti.

Vale hizmeti sunan işletmelere ve vale personeline yönelik yapılan denetimlerde bin 359’u jandarma bölgesinde olmak üzere toplam 4 bin 34 işletme ile 141 jandarma bölgesinde bulunan toplam bin 778 vale personeli denetlendi.

73 TAKSİ TRAFİKTEN MEN EDİLDİ

Denetimlerde ilgili yönetmelik çerçevesinde eksikliği tespit edilen 559 işletmeye tutanak tutuldu, 53 işletme ile 45 valeye idari yaptırım uygulandı.

Ticari taksi sürücülerine yönelik yapılan denetimlerde ise 12 bin 139 ticari taksi kontrol edildi. Bu kontrollerde 73 ticari taksi trafikten men edilirken, 1 sürücü belgesi geri alındı. Ayrıca toplamda 742 ticari taksiye cezai işlem uygulandı.

İstanbul'da valelere sıkı denetim İstanbul'da valelere sıkı denetim İstanbul'da polis ekipler, vale denetimine çıktı. Ekipler, valelerin ruhsatlarının olup olmadığı, mekân ile yaptıkları sözleşme ve aldıkları otomobilleri nereye park ettiklerini denetlendi.

Valelerde QR kod dönemi Valelerde QR kod dönemi İşletmelerde misafirlerin araçları ile ilgilenen valeler artık yaka kartı bulunduracak ve mesleki yeterlilik kimlik kartı taşıyacak. Kartlarda bulunan QR kod sayesinde müşteriler valelerin yeterli olup olmadığını görebilecek.