Türkiye'de casusluk faaliyeti gösteren 15 kişilik Mossad şebekesi, 1 sene süren gizli takibin ardından Milli İstihbarat Teşkilatı'nın (MİT) operasyonuyla yakayı ele verdi. 

Tüm şifreleri çözülen İsrail istihbarat şebekesinin Türk vatandaşı olan kişiler ve Türkiye'de ikamet eden parlak yabancı öğrencilerle ilgili biyografik istihbarat toplayarak casusluk yaptığı öğrenildi.

1 YIL BOYUNCA GİZLİCE İZLENDİLER

MİT'in 200 kişilik ekibi tarafından 3'er kişilik 5 ayrı hücre, bir yıl boyunca gölge gibi izlendi. Bilgiler emniyetle paylaşıldı. 7 Ekim'de terörle mücadele polisleri, 4 ilde 15 casusu kıskıvrak yakaladı.

SAVUNMA SANAYİİNİ HEDEF ALDILAR

Sabah gazetesinden Abdurrahman Şimşek'in haberine göre, içilerinde Arap kökenlilerin de olduğu 15 kiralık casusun faaliyetleriyle ilgili önemli ayrıntılara ulaşıldı.

Casuslar, Türkiye'deki üniversitelerden özellikle ileride savunma sanayiinde görev alabilecek yabancı öğrencilerin bilgilerini Mossad'a servis ediyordu.

FİLİSTİNLİLERE YAPILAN YARDIMLAR

Mossad ajanlarının, ayrıca Filistinlilerin, Türkiye'deki üniversitelere hangi yolları izleyerek girdiği, Türk hükümeti ve belediyelerin Filistinlilere ne tür imkanlar ve kolaylıklar sağladığına yönelik istihbarat çalışması yürüttükleri saptandı.

KRİPTO PROGRAMLARLA BİLGİLER SERVİS EDİLDİ

Beş istihbarat timinden oluşan Mossad şebekesi, ulaşılan bu bilgileri birer fişleme dosyaları içeren biyografik istihbarat raporlarına dönüştürdü ve sonra da internet tabanlı kripto programlarla yurt dışındaki Mossad yetkililerine gizlice gönderdi.

PARA KARŞILIĞI CASUSLUK

Şebeke, Türkiye'de faaliyet gösteren çeşitli dernek ve kuruluşlar hakkında araştırma yaptı ve elde ettiği bilgileri İsrail gizli servisinin görevlilerine verdi.

Parayla devşirilen casusluk şebekesinin, ulaştığı bilgileri Mossad'la on binlerce dolar ve euro karşılığında paylaştığı anlaşıldı.

KYB içerisinde liderlik kavgası: PKK ve MOSSAD ara bulucu! KYB içerisinde liderlik kavgası: PKK ve MOSSAD ara bulucu! YPG’ye komuta eden Ferhat Abdi Şahin, koalisyon tarafından tahsis edilen helikopter ile Kamışlı’dan Süleymaniye’ye götürüldü. MOSSAD ajanlarının refakat ettiği terörist başı Şahin, Süleymaniye’de Bafıl ve Lahur Talabani’nin barışması için yoğun çaba sarf etti...

MOSSAD, Sincar’da karargah kurdu MOSSAD, Sincar’da karargah kurdu İsrail’in Arz-ı Mevud (Vadedilmiş Topraklar) haritasında yer alan Sincar'a karargâh kuran MOSSAD ajanları, Saddam Hüseyin döneminde inşa edilen Cil Miran Askerî Üssüne yerleşti.

MOSSAD'ın yan kuruluşundan rapor: Tel Aviv, PKK'yı desteklemeli MOSSAD'ın yan kuruluşundan rapor: Tel Aviv, PKK'yı desteklemeli İsrail Ulusal Güvenlik Araştırma Merkezinin raporunda “Tel Aviv yönetimininSuriye’deki PKK yapılanması ile ilişki ve iş birliği ağı kurulması yönünde adımlar atması gerekiyor” denildi.