Kabine toplantısı sonrası açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, vatandaşları mağdur etmeyeceklerini söyleyerek TRT payının elektirik fatularından kaldırıldığını açıkladı.

'KÜRESEL ENERJİ PAYINDAKİ KRİZİ ÖNLEYECEĞİZ'

Cumhurbaşkanı Erdoğna konuşmasında, "Doğalgaz fiyatları 2020 yılı başındaki 115 dolar seviyesinden geçtiğimiz ay itibariyle bin 100 dolar seviyesine kadar çıktı. Buna karşılık biz ülkemizdeki vatandaşlarımızı konutlarda tükettikleri doğalgazı 150 dolardan veriyoruz. Alış fiyatına baktığımızda hane halkına verdiğimiz doğalgazdan %70 hibe yaptığımızı söyleyebiliriz. Bir başka ifade ile her vatandaşımıza 1500 liranın üzerinde bir enerji desteği vermiş olduk. Elektrik faturalarındaki TRT payı ile enerji fonu kesintilerini de kaldırma kararı aldık. Hem vatandaşlarımızı mağdur etmeyecek bir yaklaşımla küresel enerji payındaki krizi önleyeceğiz. 2022 inşallah emeklerimizin, fedakarlıklarımızı görmeye başlayacağımız bir yıl olacaktır. Büyük, güçlü Türkiye yolunda 2022 yılını başarıyla geride bıraktıktan sonra Türkiye'nin yükselişine hep birlikte şahitlik edeceğiz." dedi.

TRT PAYI YÜZDE 2 ORANINDA ALINIYORDU

İlk kez 2008 yılında elektirik faturalarına yanstılan TRT payı,Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT) Gelirleri Kanunlarına istinaden aktif elektrik enerjisi bedeli üzerinden %2 oranında alınarak ve TRT'ye iletilen bedeldir.

Çiftçiye elektrik müjdesi: Tarımsal sulamada TRT payı kaldırılıyor Çiftçiye elektrik müjdesi: Tarımsal sulamada TRT payı kaldırılıyor Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, TRT payının tarımsal sulama abone grubundan kaldırılmasına ilişkin hazırlık yapıldığını ve hazırlığın Meclis'e sunulduğunu açıkladı.

Elektrik faturalarında TRT payı kalkıyor Elektrik faturalarında TRT payı kalkıyor Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, tarımsal sulama abone grubundan TRT katkı payının kaldırılması için Meclis'e teklifte bulunduklarını açıkladı.

CHP'li Yalçınkaya'dan, TRT payı için kanun teklifi CHP'li Yalçınkaya'dan, TRT payı için kanun teklifi CHP Bartın Milletvekili Rıza Yalçınkaya, elektrik faturaları üzerinden tahsil edilen TRT payının, TRT'nin yanı sıra bazı bakanlıklara aktarılması için kanun teklifi verdi.