Koronavirüs tablosundaki son 24 saatlik verileri açıklayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 66 bin 237 vaka tespit edildiğini duyurdu.

Covid nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 141 olurken bir günde toplam 418 bin 264 test yapıldı. İyileşen hasta sayısı ise 34 bin 592 olarak kaydedildi.

"YENİ VARYANTIN BULAŞMA KABİLİYETİ YÜKSEK"

Sağlık Bakanı Koca, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, “Yeni varyantın bulaşma kabiliyeti yüksek. Vakalar içinden hastaneye yatırılarak tedavi edilmesi gerekenlerin oranı ise şu an düşük görünüyor. Yani, gelişmeler hastanelerimize aynı oranda yansımadı. Bu, Omicron varyantının hasta etmediği anlamına gelmez. Kendinizi koruyun” dedi.

"YANIMIZDA YER ALIN"

Bakan Koca, son dönemlerde artan sağlık çalışanlarına şiddet konusuna da dikkat çekerek, "Kendisi ya da bir yakını tedavi görmeyen kişi var mı? Sağlıkta şiddetin ağır bir soruna dönüştüğü koşullarda yaşananlar toplumun tamamını ilgilendiriyor. Şiddetin hedefi çalışanlarımızla birlikte hastalar ve sizlersiniz. Hizmet alırken gösterdiğiniz tutumla yanımızda yer alın." diye konuştu.

AŞILAMA VERİLERİ DE AÇIKLANDI

Öte yandan Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan tabloda, 2 doz aşılama verilerine de yer verildi. En az 2 doz aşı olmuş 18 yaş üzeri nüfusu kapsayan verilere göre Türkiye'de 2. doz aşılama ortalama yüzde 83,57 oldu. 1. doz ortalaması yüzde 91,97 olurken, 1., 2. ve 3. doz aşısını olan vatandaş sayısı toplamda 135 milyon 997 bin 933 ’e yükseldi.

2 DOZ AŞILAMADA İLK SIRADA OSMANİYE VAR

Verilerde, aşılamada önde giden illere de yer verildi. Bakanlığın tablosuna göre yüzde 88,0 ile Türkiye'de en çok aşılamanın gerçekleştirildiği Osmaniye’yi, Ordu, Amasya, Muğla, Kırklareli, Çanakkale Eskişehir, Balıkesir, Zonguldak ve Bartın takip etti.

EN DÜŞÜK AŞILAMA ŞANLIURFA’DA

Bakanlığın tablosuna göre yüzde 60,4 ile Türkiye'de en az aşılamanın gerçekleştirildiği Şanlıurfa’yı sırasıyla Batman, Siirt, Diyarbakır, Bingöl, Muş, Mardin, Bitlis, Ağrı ve Elazığ takip etti.

Uzman isimler araştırdı: Koronavirüs için en riskli ve risksiz yerler Uzman isimler araştırdı: Koronavirüs için en riskli ve risksiz yerler Dünyada hızla yayılan Omicron varyantı endişesi yaşanırken, İngiltereli bilim adamları koronavirüs için en riskli yerleri açıkladı. Çalışmaya göre alışveriş merkezi ve marketler, virüsün bulaştığı en tehlikeli mekanlar arasında ilk sırada yer aldı.

Gaziantep'te maça saatler kala 5 koronavirüs vakası Gaziantep'te maça saatler kala 5 koronavirüs vakası Süper Lig ekibi Gaziantep FK, Fatih Karagümrük maçına saatler kala 5 futbolcusunun koronavirüs testinin pozitif çıktığını açıkladı.