Denizlerdeki kirlilik, kaynağında temizlenecek. Kirli suların denize dökülmesinin önüne geçilecek. Müsilajla mücadelede yeni önlemler içeren düzenleme yasalaştı.

Marmara Havzasındaki tüm belediyeler, ileri biyolojik atık su arıtma tesisi kuracak.

Belediyeler, 6 ay içinde projelerini, 3 yıl içinde de tesisleri kurmak zorunda olacaklar.
Tanker, gemi ve deniz araçlarıyla katı atık ve evsel atık boşaltanlara iki kat ceza kesilecek.

TEDBİR ALMAYAN LİMANLARA 100 BİN LİRAYA KADAR PARA CEZASI

Gerekli tedbirleri almayan liman, tersane gibi işletmelere 100 bin liraya kadar para cezası verilecek. Atıksu arıtma, geri kazanım ve sıfır atık yönetimi kapsamındaki tesisler özel sektör eliyle yapılabilecek.

İleri arıtma teknikleriyle arıtılmış suyu yeniden kullanan kuruluşlara yönelik teşvikler de artırılacak. Enerji indirimi, yeniden kullanım oranına göre yüzde yüze kadar artırılabilecek.

Bina Kimlik Sertifikası uygulaması da etkin bir şekilde uygulanacak. Sertifikalar, yapı denetim firmaları tarafından 5 yılda 1 yenilenecek. Böylece, denetim sonrası binaya yapılacak müdahaleler önlenmiş olacak. 

Marmara Denizi’ne demir atan ODTÜ araştırmacıları müsilajı araştırıyor Marmara Denizi’ne demir atan ODTÜ araştırmacıları müsilajı araştırıyor ODTÜ Deniz Bilimleri Enstitüsü araştırmacıları, 2017’den beri sürdürdükleri Marmara Denizi Bütünleşik Modelleme Sistemi (MARMOD) Projesi kapsamında Bilim-2 Gemisi’yle sefere çıktı. Bilim ekibi, müsilaj ve oksijen konusunda yeni veriler elde etmenin yanı sıra Marmara'nın kirlilik tarihini ortaya çıkarmak ve son durumu gözlemlemek üzere çalışıyor.

Müsilaj geri mi dönüyor? Büyükada açıklarında endişelendiren görüntü Müsilaj geri mi dönüyor? Büyükada açıklarında endişelendiren görüntü Geçen sene Marmara Denizi'nde başlayan ve temizliği için büyük çaba harcanan müsilajla ilgili endişelendiren görüntü Büyükada açıklarında kaydedildi. Denizde oluşan müsilaj benzeri küçük tabaka, cep telefonu kamerasına yansıdı.