Türk edebiyatının usta kalemlerinden Reşat Nuri Güntekin'in 1922 yılında yazdığı 'Çalıkuşu' romanının baş karakteri Feride'nin çocukluk yıllarının geçtiği köy olarak bilinen Zeyniler'e, romanın ve Güntekin'in anısını yaşatmak amacıyla 'Çalıkuşu Evi' yaptırıldı. Yıldırım ilçesi Teleferik Mahallesi'ne 3 kilometre uzaklıktaki köyde Yıldırım Belediyesi tarafından yaptırılan 'Çalıkuşu Evi'nin kütüphane bölümünde Reşat Nuri Güntekin'in yazdığı kitaplar ve fotoğraflar bulunuyor. 
Yıldırım Belediyesi tarafından önemli yatırımlar yapılan Çalıkuşu Feride'nin köyünde aynı zamanda yamaç paraşütü kalkış alanı da açıldı.  Çalıkuşu romanı ile ünlenen Zeyniler köyünün gelişimi için son zamanlarda çok çalıştıklarını belirten Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Zeyniler'i turizm ile canlandıracaklarını belirtti.  Ünlü Yazar Reşat Nuri Güntekin'in Bursa'da öğretmenlik yaptığı dönemde Çalıkuşu romanına konu olan Zeyniler köyü, bu günlerde turistik etkinliklerle adından söz ettiriyor. Henüz bir sene önce elektrik götürülen köy, şimdilerde Mahalle Konağı ve Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Evi'ne kavuştu. Açılışa Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal, AK Parti milletvekilleri, Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ve çok sayıda davetli ile köylüler katıldı. 
"BİR YIL ÖNCE GELEN ELEKTRİKLE MODERN HAYATA GEÇTİK" 
Açılışta konuşan Zeyniler Köyü Muhtarı Mahmut Yıldırır, yaptıkları çalışmalardan dolayı Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin'e teşekkür etti. Muhtar Yıldırır, köye 25 yıl önce yol yapıldığını belirterek, bir yıl önce de elektriğin gelmesi ile modern yaşama geçtiklerini söyledi. Yıldırım Belediye Başkanı Özgen Keskin ise konuşmasında her gün üçü beşi bir yerde açılışlar yaptıklarını belirterek, bugün ise üç açılışı bir arada yaptıkları Zeyniler'in, 30 Mart'tan itibaren mahalle olacağını söyledi. Başkan Keskin, şunları söyledi: "Burası 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı döneminde 65 hanelik bir köymüş. Turizmle canlandırmak ve tanıtmak için çalışıyoruz. Dağ koşusu, bisiklet yarışı, seyir terasları gibi farklı çalışmalar yaptık. Çalıkuşu romanı da burada yazıldı. Reşat Nuri Güntekin'in anısını yaşatmak istiyoruz. Bunun anısına da Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Evi ve Mahalle Konağı'nı inşa ettik."  Çalıkuşu Feride ve romanın anısını yaşatmak için Çalıkuşu Evi'ni yaptırdıklarını anlatan Başkan Keskin, "Reşat Nuri Güntekin, Erkek Lisesi'nde öğretmen ve aynı zamanda müfettişken bu köye teftişe geldiğinde, burada çalıdan çalıya zıplayıp, oradan oraya koşan, erik ağaçlarının üstünden atlayan küçük bir kız çocuğundan ilham alarak Çalıkuşu romanını yazdı. Güntekin'in edebiyatımıza kazandırdığı romanın ve onun gibi bir üstadın anısına burada Çalıkuşu Evi'ni yaptık." dedi.  Köyün, yamaç paraşütü yapmak için de çok uygun bir yer olduğunu ifade eden Başkan Özgen Keskin, hem bu yüzden hem de köyü turizm bakımından geliştirmek amacıyla yamaç paraşütü pisti de yaptırdıklarını sözlerine ekledi. 
Konuşmaların ardından, kurdele kesimi ile Reşat Nuri Güntekin Çalıkuşu Evi ve Mahalle Konağı'nın açılışı yapıldı. Ardından, Yıldırım Belediyesi tarafından yapılan Yamaç Paraşütü Kalkış Alanı, paraşüt meraklılarının da katılımıyla faaliyete geçti. Taş parke döşemeli alan, yamaç paraşütü severlerin de beğenisini topladı. 
Yamaç paraşüt sporcusu Ömer Sarışın da yeni yapılan pistin Bursa'daki en iyilerden biri olduğunu belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti. Rüzgarın uygun olması halinde Yenişehir'e kadar paraşütle gidebileceklerini ifade eden Sarışın, kendilerine bir de iniş alanı yapılmasını talep etti.