Türkiye’de sadece Şanlıurfa'da yetiştirilen şelengo tuzlanarak tüketildiği gibi salatası ve turşusu da yapılıyor. Kısa sürede tüketilmediği taktirde tadı bozulan şelengonun fiyatı bu yıl yaklaşık 3 liradan alıcı buluyor.

İSİLİK TEDAVİSİNDE KULLANILIYOR
Normalde Temmuz ayında başlayan hasat bu yıl yaşanan kısmi kuraklık nedeniyle yaklaşık bir ay erken başladı. Yaz sonunda hasadı yapılan şelengonun acı olanlarının şifalı olduğuna inanılıyor. Yaklaşık 45 derece sıcağın altında sabah erken saatlerde toplanan şelengo, isilik tedavisinde de kullanılıyor. 

"DIŞI KARPUZA İÇİ KAVUNA BENZİYOR"
Ailesiyle birlikte tarlaya giderek şelengo toplayan Hakan Zencirci, “40-45 derece sıcağın altında bunu topluyoruz. Sıcağa dayanıklıdır. Bu yıl fiyatları yüksek bekliyorduk ama kilosu 3 liraya satılıyor. Tabi emeğimizin karşılığını vermiyor. Sabah erkenden saat 05.00’da kalkıyoruz. Saat 07.00’a kadar hal pazarına yetiştirmemiz lazım yoksa ürünümüz çöpe gider. Zaten bunun iki günde tüketilmesi lazım, tüketilmezse çöpe gider. Ürünü yetiştirerek ailemize katkıda bulunuyoruz” diye konuştu.
‘Karpuz’u bırak sen bunlara bak! ‘Karpuz’u bırak sen bunlara bak! Diyarbakır’da ‘Karpuzun içindeki çocuk’ üzerinden bölgedeki kayyumlar hedef tahtasına oturtuldu, yaptıkları sayısız hizmetleri muhalefet gölgeleme yarışına girdi. Kayyumun gelmesiyle belediyeler güzelleşti, borçlar ödendi, yatırımlar devreye girdi.
Karpuz 9 liralık kilo fiyatı ile tezgâhlarda Karpuz 9 liralık kilo fiyatı ile tezgâhlarda Yaz aylarının vazgeçilmezlerinden olan karpuz kış aylarında da tezgâhlarda yerini alırken, kilosu çok da anormal olmayan 9 liralık fiyatı ile rağbet görmeye devam ediyor.
Keçi gübresiyle yetiştirilen devasa karpuz ve lahanalar şaşırttı Keçi gübresiyle yetiştirilen devasa karpuz ve lahanalar şaşırttı Kütahya'nın Hisarcık ilçesinde Mehmet Yolcu isimli çiftçinin tarlasında keçi gübresiyle yetiştirdiği devasa karpuz ve lahanalar şaşırttı.