Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Mersin'in Aydıncık ve Hatay'ın Hassa ilçelerinde iki gün önce çıkan orman yangınlarının kontrol altına alındığını bildirdi.

Mersin'in Aydıncık ilçesi Pembecik Mahallesi ile Hatay'da devam eden orman yangınları, 3 günlük müdahalelerin ardından kontrol altına alındı.

1500 HEKTAR ALAN YANGINDAN ETKİLENDİ
Yangınlarla ilgili Mersin'in Aydıncık ilçesinde açıklama yapan Bakan Pakdemirli, 15 Temmuz Perşembe günü sabah saatlerinde Mersin'in Aydıncık ilçesinde yangının başladığını belirterek, "50 saattir yangın devam ediyor. Bu yangına 3 uçak, 21 helikopter, 165 arazöz, 20 iş makinesi, 21 su nakil aracı ve diğer kurumlarla beraber 850 personel müdahalemiz devam ediyor. Hava araçlarımız şu ana kadar 7 bin ton su attı. Kara araçlarımızla da 50 tonun üzerinde yani toplamda 57 bin ton civarında su atmış olduk." bilgilendirmesini yaptı.

Pembecik Mahallesi'nde 81 hanenin tedbiren boşaltıldığını ifade eden Pakdemirli, şu anlık can ve mal kaybının olmadığını açıkladı. Bazı ufak tefek hasarların olduğunu belirten Bakan Pakdemirli, "İlk belirlemelere göre 1 metruk evde hasar var. 1 konut az hasarlı, 2 konutta da ağır hasarlar ile bazı seralarda hasar tespitlerimiz var." dedi.

Tarım arazilerindeki hasarlarla ilgili tespit çalışmalarının önümüzdeki günlerde başlayacağını açıklayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, yaklaşık 1500 hektar alanın yangından etkilendiğini aktardı.

4 KİŞİ GÖZALTINDA
Yangının kaynağının enerji nakil hattından olduğunun belirlendiğini kaydeden Pakdemirli, olayla ilgili 4 şüphelinin gözaltına alındığını ve soruşturmalarının devam ettiğini açıkladı. Hatay'da çıkan yangının 39 saattir devam ettiğini ifade eden Bakan Pakdemirli, "1 uçak, 4 helikopter, 64 arazöz, 12 iş makinesi ve 140 personelle bu yangına da müdahale sürüyor. Bu yangında yaklaşık 200 hektar etkilendi." açıklamasını yaptı.

"Tabii ki Hatay özelinde özellikle yolların olmaması, arazinin sarp olması, her 2 yangın özelinde de sıcaklığın yüksek, nemin düşük, rüzgarın yüksek olması negatif olarak yangınların seyrini etkiledi." diyen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Hatay'da can ve mal kaybımız yok. Yangının çıkış sebebiyle ilgili de güvenlik güçlerimizin araştırması devam ediyor." dedi.

Orman yangınlarının söndürülmesi için devletin hiçbir masraftan kaçınmadığının altını çizen Pakdemirli, "Tek bir ağaca dahil biz paha biçilemeyecek şekilde çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Anayasanın 169. maddesine göre ormanlık alanlarla ilgili buralar yansa dahi buralarla ilgili farklı bir plan yapılması söz konusu olmaz. Yani özetle; buralarda ne otel, ne han, ne hamam, ne kervansaray yapılır, ne de buralar imara açılır. Buralara ilk müsait ekim zamanında yeniden ağaçlandırılacaktır." ifadelerini kullandı.

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, Bakanlık tarafından ormanlık alanlarda belirlenen piknik alanları dışında ateş yakmayarak, tarla ve bahçe temizliği ile hasat sonunda anızları yakmayarak, ormanların korunmasına büyük katkı sağlanacağını da sözlerine ekledi.

YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI
Yangınlarda artık İnsansız Hava Araçlarını (İHA) kullandıklarını vurgulayan Pakdemirli, "İHA'lar hem yangının yönetimi hem yangının tespiti açısından son derece önemli. Ancak yangın tespitlerinde halen vatandaşlarımızın bizlere arayarak bu konuda duyarlılık göstermeleri son derece önemli. Bu anlamda ALO 177'nin kullanımını son derece önemsiyoruz." ifadelerine yer verdi.

"Şükürler olsun ki hem Mersin'deki hem Hatay'daki yangınlarımız kontrol altına alındı." diyen Pakdemirli, "Soğutma çalışmaları sahada tek bir kıvılcım kalmayana kadar devam edecek. Yangınlarımızın kontrol altına alındığını, yangın odaklarının hepsinin çevrildiğini, yangının artık büyüme ihtimalinin çok nadir durumlar dışında kalmadığını söylemek istiyorum." açıklamasında bulundu.

"İHA'lardan gelen görüntülere göre Hatay'da sıcak hiçbir nokta yok, yani burada ciddi bir başarı sağladık." ifadelerini kullanan Pakdemirli, "Mersin'deki sıcak noktaların tespitini de yaparak, yer ekiplerine bunu ilettik. Bu 50 saatlik süre içinde sadece Mersin ve Hatay değil 32 orman ile 25'de kırsal yangınla mücadele etmek kaydıyla toplamda 57 yangına müdahale ettik. Bu yangınlardan gönül ister ki bir tek ağacımızı kaybetmeyelim. Ağaçların ötesinde tabii ki yaban hayatla ilgili de zaman zaman kayıplar yaşayabiliyoruz. Yaban hayatın kayıplarından dolayı da son derece üzgünüz" ifadelerine kullandı.

Yangın güneşi kızıla çevirdi Yangın güneşi kızıla çevirdi Mersin'de başlayan ve yakın yerleşim yerlerine kadar tehdidini arttıran orman yangını, ortaya çıkardığı yoğun duman sonrası güneşin kızıla dönmesine sebep oldu.

Hatay ve Mersin'de orman yangını: Müdahale sürüyor Hatay ve Mersin'de orman yangını: Müdahale sürüyor Mersin'in Aydıncık ilçesinde dün çıkan orman yangını, havadan ve karadan yapılan müdahalelerle kontrol altına alınmaya çalışılıyor. Aynı zamanda Hatay'ın Hassa ilçesi Amanos Dağları'nda birbirine yakın iki bölgede de yangın çıktı. Bakan Pakdemirli, orman yangınlarını kontrol altına alma çalışmalarının sürdüğünü belirtti.