Yargıtay, boşanma davalarıyla ilgili emsal bir karara imza attı. Bir süredir geçimsizlik yaşayan çift boşanmak için mahkemeye başvurdu. 3. Aile Mahkemesi’nde ifade veren kadın, kocası tarafından ölümle tehdit edildiğini ve evden kovulduğunu öne sürdü. Kendisine baskı uygulayan kocasından bin TL nafaka ile 300 bin TL maddi manevi tazminat talep etti. Erkek ise eşinin evi terk ettiğini, kendisinin ekonomik sıkıntı yaşadığı bir dönemde eşinin estetik ameliyatı ve yüz gerdirme operasyonu yaptırdığına dikkat çekti.

KADININ NAFAKA TALEBİ REDDEDİLDİ

3. Aile Mahkemesi, kadının erkekten rahatsız olduğuna ve ailenin yaşadığı ekonomik sıkıntıya rağmen tatil beldesinde yaşamak istediğine vurgu yaptı. Tarafları dinleyen mahkeme, tarafların boşanmaya sebep olan olaylarda ortak kusurlu olmaları nedeniyle her iki davanın kabulü ile boşanmalarına, tarafların tazminat taleplerinin ve kadının nafaka taleplerinin reddine, erkek lehine nafaka ödenmesine hükmetti.

Kararı kadın temyiz edince devreye giren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi kararı bozdu. Aile Mahkemesi ilk kararında direnince bu kez devreye Yargıtay Hukuk Genel Kurulu girdi.

ESTETİK AMELİYAT OLAN KADIN KUSURLU SAYILDI

Emsal nitelikteki bir karara imza atan Yargıtay Hukuk Genel Kurulu, kocasının ekonomik sıkıntı yaşadığı bir süreçte estetik ameliyat olan kadını kusurlu buldu.

Kararda, "Direnme olarak adlandırılan kararda, önceki gerekçeden farklı olarak kadına aile ekonomik yönden zor bir dönem geçirirken lüks sayılabilecek harcamalar yapma ve erkeğe ise eşine hakaret etme vakıaları kusur olarak yüklenmiştir. Bu açıklamalar karşısında mahkemenin direnme olarak adlandırdığı temyize konu kararın usul hukuku anlamında gerçek bir direnme kararı olmadığı ve önceki kararın gerekçesi kusur yönünden değiştirildiğinden yeni hüküm niteliğinde olduğu kabul edilmiştir. O hâlde, yeni gerekçeye dayalı bu kararı temyizen inceleme görevi Hukuk Genel Kuruluna değil, Özel Daireye aittir" ifadeleri yer aldı.

Yargıtay kararını verdi: Her akşam anneye gitmek boşanma sebebi Yargıtay kararını verdi: Her akşam anneye gitmek boşanma sebebi Bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay, eşin akşamları iş çıkışında sürekli annesine gitmesini boşanma sebebi olarak saydı.

Yargıtay'dan emsal karar! Çocuğa hakaret boşanma sebebi Yargıtay'dan emsal karar! Çocuğa hakaret boşanma sebebi Karşılıklı boşanma davası açan çift hakkında Yargıtay'dan emsal nitelikte bir karar geldi. Davanın temyiz müracaatını değerlendiren Yargıtay 2. Hukuk Dairesi, çocuğa hakaret eden tarafı kusurlu bularak durumu boşanma sebebi saydı.