Türk Hava Yolları'nın İstanbul-Şikago seferini yapan uçağında hamile bir yolcunun doğumunu gerçekleştiren beyin cerrahı Op. Dr. Feridun Kubilay o anları anlattı.

Uçakta, Faslı bir anne adayının rahatsızlandığının fark edilmesi üzerine THY uçuş ekiplerinin anons yaptığını anlatan Kubilay, kadının yanına ilk gittiğinde karın ağrısı ya da apandisit şikayeti olduğunu düşündüğünü söyledi.

"HOSTESLERDEN, UÇAĞIN KUYRUK BÖLÜMÜNDE ALAN AÇMALARINI İSTEDİM"

Feridun Kubilay, sözlerine şöyle devam etti:

"Faslı anne adayının durumunu görünce, eşiyle İngilizce iletişim kurdum. Baba adayı bana eşinin hamile olduğunu aktardı. Önce hostesler, ardından kaptan gelip durumu anlamaya çalıştı. Doğum olayının tıbben başladığını görünce doğumu yaptırabileceğimi söyledim ve THY hosteslerinden, uçağın kuyruk bölümünde bir alan açmalarını istedim. Sağ olsunlar her söylediğimi adeta bir sağlık ekibi ciddiyetiyle uyguladılar. Ben de öğrencilik yıllarımdan unutulmaya yüz tutan bilgilerimi sergilemeye çalıştım"

"GÖBEK KORDONU KABİN AMİRİ TARAFINDAN KESİLDİ"

Kubilay, Danimarka'nın Kopenhag şehri civarlarında uçuştayken doğumun gerçekleştiğini anlattı:

"Bebeği kucağıma alıp ağlama sesini duyduğumda dünyalar benim oldu. Çünkü 10 bin metre yükseklikte doğum belirli riskleri de kendi içinde barındırıyor. Daha sonra göbek kordonu kabin amiri Gülderen Doğu tarafından kesildi. Doğum çok şükür başarıyla gerçekleşti. İş başa düştü. Daha önce böyle bir deneyimim olmamasına rağmen başarıyla operasyonu tamamladık."

"SAAT BAŞI ANNE VE BEBEĞİN SAĞLIK DURUMLARINI KONTROL ETTİM"

Doğumun gerçekleşmesinin ardından Şikago'ya varmalarına 8 saat daha kaldığını, bu süreçte anne ve bebeğin durumlarının iyi olduğunu, kontrollerini de kendisinin yapacağını kaptan pilota ilettiğini anlatan Kubilay, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Doğumdan sonra da saat başı anne ve bebeğin sağlık durumlarını kontrol ettim. Başka bir şehre inmeye gerek kalmadan doğum gerçekleştiği için çok mutlu olduk. Faslı baba çocuğa benim ismini vermek istedi ama ben ismimin telaffuzunun zor olduğunu söyledim. Bebeğin isminin ne olacağına, anne ve babanın kendilerinin karar vermesini istedim. Bebeğe babası, 'Almahtı' ismini verdi. Çok sevindik. Daha sonra uçak başarıyla Şikago'ya indi."

"ABD ULUSAL BASINI BAŞTA OLMAK ÜZERE GAZETELERE MANŞET OLDUM"

Kuleye doğum olayının bildirilmesinin ardından sağlık ekiplerinin Şikago'daki havalimanı pistinde hazır beklediğini aktaran Kubilay, sağlık ekiplerinin kendisini kutladıktan sonra anne ve bebeği ambulansla hastaneye götürdüklerini söyledi.

Kubilay, "Havalimanında krallar gibi karşılandım. Pasaport polisi ve tüm görevliler beni tebrik etti. Önemli olan o anlarda anne ve bebeğin sağlıklı bir şekilde emin ellere teslim edilmesiydi. Sonra ABD ulusal basını başta olmak üzere gazetelere manşet oldum. Benimle röportaj yaptılar sağ olsunlar. Şimdi burada da sokakta görenler fotoğraf çektirip benimle konuşuyor. Bu mesleğimizin en güzel ödülü sanırım" şeklinde konuştu.

Afganistan’dan tahliye edilen hamile kadın uçakta doğum yaptı Afganistan’dan tahliye edilen hamile kadın uçakta doğum yaptı Afganistan’dan tahliye edilen Afgan kadın, ABD kargo uçağından doğum yapmak zorunda kaldı.

Hamile olduğundan habersiz yolcu uçakta doğum yaptı Hamile olduğundan habersiz yolcu uçakta doğum yaptı ABD’de Honolulu’ya gitmek üzere uçağa binen Lavinia Mounga, uçakta sancılanmaya başlayınca doğumu havada gerçekleştirmek zorunda kaldı.