Tarih boyunca önemli toplumlara ev sahipliği yapan Boncuklu Tarla’da tarihi keşif. Sümer, Akad, Babil, Hitit, Asur, Urartu, Roma, Abbasi, Selçuklu ve Osmanlı'nın da aralarında yer aldığı 25 medeniyete ev sahipliği yapan bölgede "Ilısu Barajı ve HES Projesi Etkileşim Alanında Kalan Kültür Varlıklarının Belgelenmesi ve Kurtarılmasına Yönelik Çalışmalar" kapsamında arkeolojik kazıların dördüncüsü tamamlandı.

2,5 HEKTAR ALANA SAHİP

Yaklaşık 2,5 hektar alana sahip höyükte Epipaleolitik dönemden Geç Çanak Çömlek Öncesi Neolitik dönem B evresine kadar geçen sürece ait çok sayıda buluntu gün ışığına çıkarıldı.

TAPINAK GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

12 bin yıllık geçmişiyle insanlık tarihine ışık tutan alanda yürütülen kazılarda bugüne kadar, mimari kalıntı, ev, özel yapı, kamu binaları ile mezarlarda 130 bireye ait iskeletler, 100 bini aşkın boncuk ve Neolitik döneme ait 11 bin 300 yıla tarihlendiği düşünülen tapınak gün yüzüne çıkarıldı.

12 BİN YILLIK

Boncuklu Tarla'da son olarak 12 bin yıllık olduğu tahmin edilen tapınağın gün yüzüne çıkarılması heyecan oluşturdu.

“CUMHURBAŞKANLIĞI KAZISI”

Kazı başkanı ve Mardin Artuklu Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ergül Kodaş, 2020 yılına kadar kurtarma kazıları olarak devam eden çalışmaların bu yıl itibarıyla "Cumhurbaşkanlığı Kazısı" statüsünde yürütüldüğünü söyledi.

“ÇOK SAYIDA MİMARİ KALINTI BULUNDU”

Boncuklu Tarla'nın Çanak Çömleksiz Neolitik döneme tarihlenen bir yerleşim yeri olduğunu, bu dönemin bütün evrelerini kapsadığını ifade eden Kodaş, "Söz konusu sürece ait çok sayıda mimari kalıntı, evler, özel yapılar, kamu binaları, çok sayıda iskelet kalıntısı, arkeobotanik kalıntılar ve aynı zamanda isminden de bilineceği gibi çok sayıda süs eşyası bulundu. Bunlar arasında boncuklar yoğunlukta. Şu ana kadar yapılan kazılarda yaklaşık 130 bireye ait iskelet açığa çıkarıldı. Bu mezarlar içerisinde de 100 binden fazla boncuk bulundu." dedi.

“BENZERİ BAŞKA BİR YERDE VAR DİYEMEYİZ”

Kodaş, bu yıl Boncuklu Tarla'nın güney doğusundaki alana daha yoğunluk verildiğini dile getirerek, bu bölümde iki bina ortaya çıkarıldığını aktardı. "Bulunan yapı hem Göbeklitepe ile hem de bölgede bu döneme ait yapılarla benzer özellikler taşıyor. Yapının kendine özgü bir mimari üslubu, şekli ve iç düzenlemesi var. Bu özellikleriyle benzeri başka bir yerde var diyemeyiz. 12 bin yıla tarihlenen bir tapınak olduğunu söyleyebiliriz." diyen Kodaş, bölgede çalışmaların süreceğini ifade etti.

Belçika, sel felaketinin enkazını hala kaldıramadı Belçika, sel felaketinin enkazını hala kaldıramadı Belçika'da sel felaketinin ardından 3 ay geçmesine rağmen sel felaketinin enkazı çevreden kaldırılamadı. Evlerin terkedildiği şehirde, felaketin boyutunu gözler önüne seriyor.

Terörün kökü kazınıyor! Çok sayıda silah ve mühimmatlar ele geçirildi Terörün kökü kazınıyor! Çok sayıda silah ve mühimmatlar ele geçirildi Hakkari'de PKK terör örgütüne ait çok sayıda silah, mühimmat ve yaşam malzemesinin olduğu bir mağara tespit edilerek imha edildi.

İş makinesi ile kaçak kazı yaparken yakalandılar İş makinesi ile kaçak kazı yaparken yakalandılar Manisa'nın Kırkağaç ilçesinde iş makinesiyle arkeolojik sit alanı olmayan bölgede kaçak kazı yapan biri kadın 7 kişi jandarma ekipleri tarafından suçüstü yakalandı.