Eşinin evini ihmal ettiğini öne süren kadın Aile Mahkemesi’nde boşanma davası açtı.

MAHKEME KADININ TAZMİNAT TALEBİNİ REDDETTİ

Mahkeme; evlilik birliğinin temelinden sarsılması nedenine dayalı boşanma davasında, taraflardan herhangi birine kusur yüklemedi. Boşanmaya sebebiyet veren olaylarda tarafların eşit kusurlu olduğuna, tarafların boşanmalarına, kadının tazminat taleplerinin reddine, kadın lehine yoksulluk nafakasına ve kadının ziynet alacağı davasının kabulüne karar verdi.

İKİSİ DE KUSURLU BULUNDU

Kararı her iki taraf da bir üst mahkemeye götürdü. Tarafları tekrar dinleyen mahkeme iki tarafın da eşit kusurlu olduğuna hükmetti. Karar davacı kadın tarafından temyiz edilince bu kez devreye Yargıtay 2. Hukuk Dairesi girdi.

EVİNİ İHMAL EDEN KOCA KUSURLU BULUNDU

Emsal nitelikte bir karara imza atan Yüksek Mahkeme; vaktini bilgisayar başında harcayan, sürekli şans oyunları oynayan ve evini ihmal eden kocayı kusurlu buldu.

Kararda; “Aile Mahkemesi’nin bir kusur yüklemeden tarafları eşit kusurlu kabul ederek davanın kabulüne karar verdiği, erkeğin kusur yönünden istinaf kanun yoluna başvurmadığı gibi bölge adliye mahkemesi kararını da temyiz etmeyerek bölge adliye mahkemesince yüklenen kusurunun kesinleştiği ortadadır. Bu kusurun yanında davacı kadına hakaret ettiği ve şans oyunları oynamak için bilgisayarda fazla vakit geçirerek birlik görevlerini ihmal ettiği bu haliyle erkeğin tam kusurlu, kadının ise kusursuz olduğu anlaşılmaktadır. Bölge adliye mahkemesince yanılgılı değerlendirme sonucu tarafların eşit kusurlu olduğunun kabulü doğru görülmemiş ve bozmayı gerektirmiştir. Tazminat isteyen davacı kadının ağır ya da eşit kusurlu olmadığı, bu olayların onun kişilik haklarına saldırı teşkil ettiği anlaşılmaktadır. Boşanma sonucu bu eş, en azından diğerinin maddi desteğini yitirmiştir. O halde, tarafların sosyal ve ekonomik durumları, tazminata esas olan fiilin ağırlığı ile hakkaniyet kuralları dikkate alınarak kadın yararına maddi ve manevi tazminata karar vermek gerekir. Hatalı kusur belirlemesinin sonucu olarak yazılı şekilde hüküm kurulması doğru görülmemiştir. Mahkeme hükmünün bozulmasına oy birliği ile karar verilmiştir” ifadeleri yer aldı.

Yargıtay’dan sadakatsizlik kararı: Boşanan kadın attığı mesaj yüzünden eski eşine tazminat ödeyecek Yargıtay’dan sadakatsizlik kararı: Boşanan kadın attığı mesaj yüzünden eski eşine tazminat ödeyecek Yargıtay bir boşanma davasının temyiz müracaatını değerlendirerek emsal niteliğinde bir karar aldı. Evli kadının gece yarısı bir erkeğe mesaj atmasının ‘Sadakatsizlik’ olduğuna hükmeden mahkeme, durumu boşanma sebebi sayarak kadının kocaya tazminat ödemesi gerektiğine karar verdi.

Yargıtay'dan emsal fazla mesai kararı: Bilgisayar kullanım saatleri dikkate alınacak Yargıtay'dan emsal fazla mesai kararı: Bilgisayar kullanım saatleri dikkate alınacak Yargıtay, fazla mesai hesaplamasında çalışanın kullandığı bilgisayarın açılış kapanış saatlerinin de baz alınabileceğini söyleyerek emsal bir karara imza attı.

Yargıtay'dan emsal karar: Mantık evliliğine tazminat cezası Yargıtay'dan emsal karar: Mantık evliliğine tazminat cezası Yargıtay, para için kendisinden 47 yaş büyük erkekle ‘mantık evliliği’ yapan kadının, kocasına 10 bin lira tazminat ödemesine hükmetti.