Koronavirüsle mücadelede önemli noktalardan biri olan İstanbul Üniversitesi-İstanbul Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tufan Tükek’in Covid-19 testi pozitif çıktı.

Eşi ve oğlunun da testi pozitif çıkan Tükek, kendisinin ve eşinin dört, oğlunun ise iki doz aşı yaptırdığını anlatırken aşılı olmaları dolayısıyla hastalığı sadece bir üst solunum yolu enfeksiyonu şeklinde geçirdiklerini söyledi. Tükek, aşının hastalığı hafif atlatma da önemine dikkat çekerken aşının öneminin hastalık sürecinde bir defa daha ortaya çıktığını belirtti.

"BASİT BİR NEZLE GİBİ HİSSETTİM"

Tükek “Biz mesleğimiz gereği zaten iyi korunan insanlarız. Ev içi bulaşmasıyla karşı karşıya kaldık. Dört aşımız var, iki Sinovac, iki BioNTech olduğu için herhangi bir endişeye kapılmadık. Basit bir nezle gibi hissettim. ‘Aşı olun’ derken söylemek istediğimiz buydu. Bir kişinin vücudunda eğer yeteri kadar antikor seviyesi bulunursa ve virüse karşı bunu koruma mekanizmaları olarak kullanırsa o virüs, o kişide zatürre dediğimiz ağır hastalık tablosunu oluşturamıyor. Bu, sonuç olarak da o kişinin hastaneye yatışı ve ölüme kadar giden süreçleri etki altına alıyor. Bizim zaten aşılamadaki başarımızın ya da aşılamayla elde edeceğimiz başarının önemli bir kısmını bu oluşturuyor” ifadelerini kullandı.

17 Kasım koronavirüs tablosu geldi, 23 bin 867 yeni vaka 17 Kasım koronavirüs tablosu geldi, 23 bin 867 yeni vaka Sağlık Bakanlığı Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosunu açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 358 bin 784 Covid-19 testi yapıldı, 23 bin 867 kişinin testi pozitif çıktı, 229 kişi hayatını kaybetti.

Koronavirüse yakalanan genç evden kovulunca canına kıydı Koronavirüse yakalanan genç evden kovulunca canına kıydı Adana'da koronavirüse yakalanan genç, babası tarafından evden kovulması üzerine ormanlık alana gidip hayatına son verdi.

Pfizer, korona ilacının kullanım onayı için FDA'ya başvurdu Pfizer, korona ilacının kullanım onayı için FDA'ya başvurdu ABD'li ilaç firması Pfizer, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı geliştirdiği ağızdan alınan ilacın orta ve yüksek riskli hastalarda kullanılması için ABD Gıda ve İlaç İdaresine (FDA) başvurdu.