Manavgat Irmağı üzerinde alabalık üretimi yapılan bir tesiste, Oymapınar ve Manavgat barajlarından yeterli miktarda su bırakılmadığı için çok sayıda alabalık telef oldu. 1994 yılından beri Manavgat Irmağı üzerinde alabalık üretimi yaptıklarını belirten Ahmet Özel, 2016 yılında da benzer bir durum yaşadıklarını söyledi.

BALIKLAR OKSİJEN PROBLEMİ YAŞIYOR

Balık ölümlerinin yaşanması üzerine Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü’nden tespit istediklerini belirten Özel, “Buradaki sorun ırmakta suyun kesilmesidir. Su akmıyor. Cumartesi ve pazar gününden itibaren su akmıyor. Balıklar oksijen problemi yaşıyor. Ölümler meydana geliyor. Geçtiğimiz 4 günde 12-13 bin balık öldü. Sayamadığımız daha fazlası da var, kafeslerde görüyoruz. Balık ölümlerini engellemenin tek yolu barajlardan ırmağa yeterli miktarda su verilmesidir. Ama genellikle hafta sonları kesinti yapılıyor. Şu anda 3 gündür doğru dürüst su akmıyor. Şu anda bugün de sorduk akmıyormuş” diye konuştu.

Kıyılardaki ormanlar 29 yıllığına balık çiftliği için kiralanabilecek Kıyılardaki ormanlar 29 yıllığına balık çiftliği için kiralanabilecek Balık ihracatı sektörünün gelişimini destekleyen torba teklif TBMM Başkanlığına sunuldu. Düzenleme ile birlikte kıyılardaki orman içi su alanları üreticilere 29 yıllığına kiraya verilebilecek, böylece alabalık, midye ve istiridye yavrusu yetiştirilebilecek.

Balık halinde çinakopun düşmüyor Balık halinde çinakopun düşmüyor Zonguldak’ta havaların soğumasıyla balığın bollaşması beklenirken fiyatlar yeniden yükseldi. En çok dikkat çeken ise çinakopun fiyatı oldu. Çinakopun kilogramı 50 liradan satıldı.