Aydın’ın Didim ilçesinde böcek ilacı koyduğu gözleme ile öz babasını ve kardeşini öldürmeye teşebbüs ettiği iddiasıyla yargılanan kişi ve erkek arkadaşı hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapis cezasına karar verildi. Söke 2. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davanın duruşmasına, tutuklu sanık S.K. ve sanık avukatları katıldı. Tutuklu sanık maktulün kızı B.T. ise SEGBİS aracılığıyla bağlantı yaptı. Duruşma savcısı mütalaasında, sanıkların Ali Karateke'yi öldürmek için plan yaptıklarını, ilk önce "yemek hayrı" diye tavuk gönderdiklerini ancak maktulün bunu kabul etmemesi üzerine başka bir gün zehirli gözlemeyi ulaştırdıklarını belirtti.

AĞIRLAŞTIRILMIŞ MÜEBBET CEZASI VERİLDİ

Gözlemeden Ali Karateke ve oğlu Birol Karateke'nin yediğini vurgulayan savcı, zehirlenen baba ve oğlunun hastaneye kaldırıldığı, bir süre sonra Ali Karateke'nin öldüğünün belirlendiğini kaydetti. Sanıkların Ali Karateke'yi "Tasarlayarak kasten öldürme suçu" ile Birol Karateke'yi "Tasarlayarak kasten öldürmeye teşebbüs" suçunu işlediğini belirten savcı, tutuklu sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapis cezası talep etti. Beraatlarını talep eden sanıklar hakkında ağırlaştırılmış müebbet ve 15 yıl hapis cezası verdi.

NE OLMUŞTU?

Aydın'ın Didim ilçesinde 3 Nisan 2020'de, Ali Karateke ile oğlu Birol Karateke, evlerine "hayır yemeği" diye getirilen gözlemeleri yedikten sonra rahatsızlanmış, baba hayatını kaybetmiş, oğlu ise tedavi altına alınmıştı. Gözlemeleri eve gönderdikleri belirlenen maktulün kızı B.T. ile erkek arkadaşı S.K. tutuklanmıştı. B.T. ifadesinde, cinayeti erkek arkadaşının planladığını, babası ve ağabeyinin ölmesi halinde mirasın kendilerine kalacağını anlattığını, babasının gözleme sevdiğini bildiği için içine böcek ilacı kattığı gözlemeleri gönderdiğini söylemişti.