Türkiye’yi etkisi altına alan kar yağışı, Van’da da hayatı olumsuz etkiledi. Kar kalınlığı kent merkezinde 50 santimetre, yüksek kesimlerde ise 2 metreye kadar ulaştı. Van’da 2020 yılındaki çığ faciasında yaşanan acıların bir daha yaşanmaması adına riskli bölgelere ulaşım ise geç sağlanıyor. Gürpınar ilçelerine bağlı Tutak ve Çatakdibi Mahalleleri yolunda çığ riskinin olması nedeniyle gerekli önemler alındıktan sonra ulaşım açıldı.

YOLU ULAŞIMA AÇTIK

İHA muhabirine konuşan Van Büyükşehir Belediyesi Fen İşleri Dairesi Başkanlığı Hoşap Şantiye Şefi Abdullah Benek, Çatakdipi ve Tutak Mahallelerine giden yolun yaklaşık 15 gündür kapalı olduğunu belirtti.

Yolun kapalı olmasının sebebinin çığ riskinin bulunmasından kaynaklandığını anımsatan Şantiye Şefi Benek, “Bize yapılan bilgilendirmede çığ riskinin yüzde 1 olması halinde bile o yolun açılmamasıdır. Ancak 4 gün önce burada bir hastamız oldu ve sağlık ekipleri hastayı helikopterle almak zorunda kaldı. Diğer taraftan ihtiyaçları için Van’a gidip gelmek zorunda kalıyorlar. Vatandaş ve muhtarlarımızın talebi üzerine gerekli tedbirleri alarak yolu ulaşıma açtık” dedi.

UZUN UĞRAŞLR SONUCU ULAŞTIK

Makine ve donanım konusunda kendilerini etkileyen bir hususun olmadığını, ancak olumsuz hava şartları dolayısıyla tipinin tekrar yolu kapattığını söyleyen Benek, bu yüzden yolu bulmakta güçlük çektiklerini belirtti. Geceli gündüzlü çalışmalarını sürdürdüklerini dile getiren Benek, uzun uğraşlar sonucu bu mahallelere ulaşıldığını kaydetti.

 

Karda araba itmek  kalp krizi sebebi Karda araba itmek kalp krizi sebebi Kalp ve damar cerrahisi uzmanı Prof. Dr. Barış Çaynak, sert rüzgara karşı yürümek, karda arabayı itmek gibi olayların kalp krizine neden olabileceği konusunda uyarılara bulundu.

İstanbul'da yoğun kar yağışı dünya basınında manşet İstanbul'da yoğun kar yağışı dünya basınında manşet İstanbul'da etkisi altına alan yoğun kar yağışı hayatı olumsuz etkiledi. Ulaşımın durma noktasına geldiği İstanbul'daki hava koşulları dünya basınınında dikkatini çekti.