İçişleri Bakanlığı 1 Ocak 2016'dan önce düzenlenen ehliyetlerin yenilenmesi için verilen süreyi 31 Aralık 2022'ye kadar uzatmıştı. Eski ehliyete sahip vatandaşların 2022 yılı içerisinde yeni ehliyetlere geçmesi gerekiyor. 

EHLİYET ÜCRETİ RANDEVU TARİHİNDE ÖNCE YATIRILMALI

Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü üzerinden internet sitesi veya telefon ile alınıyor. Ancak ehliyet yenileme işlemi için bazı belge ve evrakların önceden hazırlanarak randevu saatinde götürülmesi gerekiyor.

Ehliyet ücretinin de randevu zamanından önce yatırılması şartı var. Ehliyet yenilme ücreti her yıl değişiklik gösteriyor.

ALO 199 HATTINDAN DA RANDEVU ALINABİLİR

Ehliyet yenileme randevusu Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü internet sitesi üzerinden veya ALO 199 hattından alınıyor. Gerekli evrakları ve ehliyet yenileme ücretini yatıran kişiler yenileme işlemlerini kolayca yapabiliyor.

EHLİYET YENİLEME SON TARİH NE ZAMAN?

Ehliyet yenileme son başvuru tarihi 31.12.2022'dir. Belirtilen tarihe kadar eski ehliyet kullanılabilir

2022 EHLİYET YENİLEME EVRAKLARI NELERDİR?

Kimlik Belgesi

Sürücü Sağlık Raporu

Sürücü belgesi değerli kâğıt ve harç bedeli, vakıf payı

1 adet biyometrik fotoğraf

Kan grubunu belirtir belge veya yazılı beyan

Adli Sicil Belgesi (Elektronik ortamda sistemden kontrol edilmektedir. Ayrıca Edevlet üzerinden temin edilebilir.)

2021'DE EHLİYET İŞLEMLERİ YOĞUN GEÇTİ

İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden aldığı bilgiye göre, nüfus müdürlükleri 2021'de ehliyet işlemlerinde de yoğun mesai harcadı.

Geçen yıl, yazılı ve uygulamalı sınavlarda başarılı olan 1 milyon 538 bin 407 kişi ehliyet alarak direksiyon başına geçti.

1 MİLYON 228 BİN KİŞİ EHLİYETİNİ YENİLEDİ

Ayrıca nüfus müdürlüklerinde eski ehliyetlerin yeni tip sürücü belgeleriyle değiştirilmesine devam edildi.

Bu kapsamda, 2021 yılında 1 milyon 228 bin 350 kişi ehliyetini yeniledi.

Vatandaşların yanlarında sürücü belgesi bulundurma zorunluluğunu ortadan kaldıran uygulama kapsamında ise 1 milyon 748 bin 447 kişi sürücü belgesini çipli kimlik kartına yükletti.

2022 ehliyet harçları belli oldu 2022 ehliyet harçları belli oldu Sürücü adaylarının ehliyetlerini alabilmeleri için ödemeleri gereken ehliyet harçları belli oldu. Vergi ücretleri 1 Ocak 2022’den itibaren yüzde 36,2 oranında arttırıldı.

Ehliyet yenileyecekler dikkat, detaylar belli oldu Ehliyet yenileyecekler dikkat, detaylar belli oldu Ehliyetini yenilemek isteyen ve eski ehliyetini yeni ehliyetle değiştirmek isteyen birçok vatandaş bu işlemin nasıl yapıldığını sorguluyor. Özellikle içerisinde bulunduğumuz 2022 yılı itibariyle bu işlemlerin tarihinin geçirilmeden yapılması, doğabilecek cezaların önüne geçilmesi için önem taşıyor. İşte ehliyet değiştirmek ile ilgili tüm detaylar haberimizin içerisinde...