Çorum'un Mecitözü ilçesinde yaşayan bir çiftçi, tarlasında çalışırken bir bilezik buldu. Tarlada işlerini yarım bırakan çiftçi, bilezik ve parçalarını Çorum Müzesi'ne götürerek teslim etti. Çorum Müzesi'nde yapılan incelemeler neticesinde bileziğin Hititler dönemine ait olduğu tespit edildi.

Müze Müdürlüğü tarafından teslim alınan bileziğin uzmanlar tarafından restorasyonu yapıldı. Envantere kaydı yapılan bilezik, müze koleksiyonuna alındı. Bronz, nikel, gümüş ve altın gibi değerli madenlerden yapılmış tasvirli bilezik, Hitit takı sanatının önemli bir örneğinin de ortaya çıkmasını sağladı.

"BENZERİ OLMAYAN BİR ESER"

Çorum Müzesi arkeologlarından Resul İbiş, 2022 yılında gerçekleştirdikleri teşhir tanzim çalışmalarında bu yıl ilk kez literatüre 'Çitli bileziği' olarak geçen Hitit bileziğini ziyaretçilerin beğenisine sunduklarını söyledi. Bileziğin 2012 yılında bir çiftçi tarafından tarla sürülürken bulunarak Çorum Müzesi’ne getirildiğini anlatan İbiş, "İlk yapılan değerlendirmede daha önce görmediğimiz, benzeri olmayan bir eser olduğunun farkına vardık. Bu eserin milattan önce 13'üncü yüzyıl Hitit İmparatorluğu dönemine ait bir bilezik olduğu ortaya çıktı" dedi.

RESTORASYONLA BİR ARAYA GETİRİLDİ

Bileziğin tarla sürülürken bulunduğu için zarar gördüğünü, deforme olduğunu ve bazı parçalarının kaybolduğunu belirten İbiş, "Kalan parçaları restorasyonla bir araya getirerek üzerindeki figürleri ortaya çıkardık. Bu bilezik bronz, nikel, gümüş ve altın gibi değerli madenlerden yapılmış tasvirli bir Hitit bileziği. Hitit takı sanatının önemli bir örneğinin ortaya çıkmasını sağlamıştır" dedi.

"Anadolu'da milattan önce 2. binde takılar hakkındaki bilgilerimiz fazla değildir" diyen İbiş, "Kazı yapılan Hitit şehirlerinden ele geçen takıların sayısı da yok denecek kadar azdır. Bu nedenle de özgün olan eserin getirdiği bir diğer yenilik, milattan önce 13. yüzyılda Hitit kaya kabartmaları ve mühür baskılarından tanıdığımız İtar/auka ve yardımcıları Ninatta ve Kulitta betimlerini içermesidir" ifadelerini kullandı.

Çorumlu çiftçi tarlasında buldu! Dünyada eşi benzeri yok Çorumlu çiftçi tarlasında buldu! Dünyada eşi benzeri yok

Bu tespihin eşi benzeri yok: 9 usta 7 ay çalışarak yaptı Bu tespihin eşi benzeri yok: 9 usta 7 ay çalışarak yaptı Türkiye'nin en seçkin 9 ustası tarafından 7 aylık çalışmayla yapılan ve Türkiye’de tek olma özelliği taşıyan 90 santimetrelik tespih görenleri kendine hayran bırakıyor.

Bu otomobilin eşi benzeri yok, satın alındığı fiyat sır gibi saklanıyor Bu otomobilin eşi benzeri yok, satın alındığı fiyat sır gibi saklanıyor Sivas’ta yıllardır garajda bekletilen sıfırdan farksız 95 model araç açık arttırmayla satıldı, satılan aracın fiyatı ise sır gibi saklanıyor.