16 Mayıs 2022 pazartesi hava durumu raporu yayımlandı. Rapora göre, çarşamba gününden itibaren İstanbul dahil yurt genelinde sağanak yağışların etkili olması bekleniyor.

Yapılan son değerlendirmelere göre; ülke genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara'nın güneyi ve Trakya'nın kuzeybatısı, İç Ege, Batı Akdeniz'in iç kesimleri, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Bolu ve Ordu çevreleri, Doğu Anadolu'nun doğusunun sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yer yer kuvvetli olması bekleniyor. Doğu Akdeniz'in doğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında yer yer toz taşınımı bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklıklarının bugün mevsim normallerinin 1-3 derece üzerinde seyretmesi bekleniyor. Rüzgarın, batı kesimlerde kuzey ve kuzeybatı yönlerden, Akdeniz kıyıları ile güneydoğu kesimlerde güney ve güneybatı yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esmesi bekleniyor.

YEREL KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI

Yağışların, Doğu Anadolu'nun kuzeydoğusunda yer yer kuvvetli olması beklendiğinden sel, su baskını, heyelan, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

TOZ TAŞINIMI UYARISI

Doğu Akdeniz'in doğusu ile Güneydoğu Anadolu'nun batısında yer yer toz taşınımı beklendiğinden yaşanabilecek olumsuz şartlara karşı (ulaşımda aksamalar, görüş mesafesinde azalma, hava kalitesinde düşme vb.) dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:
Ankara: Parçalı, yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 24
İstanbul: Parçalı, yer yer çok bulutlu 24
İzmir: Parçalı, yer yer çok bulutlu 28
Adana: Parçalı ve az bulutlu 28
Antalya: Parçalı, yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 27
Samsun: Parçalı bulutlu 20
Trabzon: Parçalı, yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri kısa süreli yerel sağanak yağışlı 18
Erzurum: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde yerel kuvvetli sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 16
Diyarbakır: Parçalı ve çok bulutlu, yer yer kuvvetli olmak üzere bu akşam ve gece saatlerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 25

Meteoroloji İstanbul için gün verdi! 28 kente 'sarı kod'lu uyarı: Çok kuvvetli geliyor Meteoroloji İstanbul için gün verdi! 28 kente 'sarı kod'lu uyarı: Çok kuvvetli geliyor Meteoroloji 15 Mayıs hava durumu tahmin raporunu yayımladı, 'bugün hava nasıl olacak' sorusunun cevabı belli oldu. Meteoroloji Genel Müdürlüğü kuvvetli sağanak beklenen illeri açıklayıp 28 kent için sarı kodlu uyarı verirken, bugün yurt genelinde etkili olacak sağanakların ardından Çarşamba günü de İstanbul'da gök gürültülü yağış bekleniyor. Prof. Dr. Orhan Şen, İstanbul'da sıcaklığın 16 dereceye kadar düşeceğini belirterek hafta içi beklenen yağış konusunda uyarıda bulundu.

Meteoroloji bölge bölge uyardı! Kuvvetli yağış geliyor Meteoroloji bölge bölge uyardı! Kuvvetli yağış geliyor Meteoroloji'den yapılan açıklamaya göre kuvvetli yağış geliyor. 13 Mayıs güncel hava durumu raporunda yurt genelinde sağanak yağış bekleniyor.