Hemen hemen her evde bulunan, kenarda köşede duran bir paslanmış çiviye rastlamak mümkün. Kullanmak bir yana, paslı çiviye dokunmak bile rahatsız edici gelebilir. Ancak dikkat! ‘Artık kullanılmaz’ diyerek paslı çivileri çöpe atmayın. Çünkü bu çiviler aslında tamamen farklı bir amaç için kullanılıyor.

ÇİÇEKLERE PASLI ÇİVİ SUYU

Evde yetiştirdiğiniz bitkiler bazen nedense yere solup canlılığını kaybedebilir. Eğer sizin de bitkilerinizde böyle bir durum söz konusuysa paslı çivi onları hayata döndürebilir. Pastaki demir bitkilere oksijen ve canlılık verir, böylece bitkinin ömrü daha uzun ömürlü olur. Peki, paslı çivilerden nasıl fayda sağlayabilirsiniz. Detayları şimdi anlatıyoruz…

BİTKİLERE YENİDEN HAYAT VERİYOR

Çivilerde bulunan paslar bitkilerinize yeniden hayat verebilir. Bundan fayda sağlamak için paslı çivileri plastik bir şişeye koyun. Daha sonra şişenin yarısını su ile doldurun. Birkaç gün bekleyerek şişeyi ara sıra sallayın. Suyun renginin yavaş yavaş değiştiğine şahit olacaksınız. Bu paslı suyu bitkinin tabağına koyun. İhtiyacı olan suyu bitki kendisi çekecektir. Bir süre sonra bitkinizin canlandığını fark edeceksiniz.

Dizdeki sıvıları yeniliyor: Karabiber ile birleştirip tüketildiğinde faydası zirve yapıyor Dizdeki sıvıları yeniliyor: Karabiber ile birleştirip tüketildiğinde faydası zirve yapıyor Romatizmal hastalıklar, kıkırdakla ilgili problemler, kireçlenme, menisküslere ilişkin sorunlar ve daha birçok neden diz ağrısına sebep olabilir. Bu ağrılar farklı seviyelerde seyredebilir. Ağrıların kişinin yaşam kalitesini düşürmemesi için kişiye özel tedavi planlamasının yanında bazı besinlerin tüketilmesi ağrıların geçmesine çare olabilir. Peki, diz ağrısı için hangi yiyecekler yenmeli? Dizdeki kıkırdak sağlığını canlandırmanın en iyi yolu ne? İşte diz sağlığı için besinlerden yarar sağlamanın etkili yolları…
Kanserin panzehiri: Günde 1 tane yemek yetiyor! Faydası hayrete düşürüyor Kanserin panzehiri: Günde 1 tane yemek yetiyor! Faydası hayrete düşürüyor Market raflarında sıklıkla karşımıza çıkan ve beğenmeyip almadığımız yeşil muzların şaşırtan bir faydası ortaya çıktı. Yapılan yeni bir araştırmada günde bir muz adet olgunlaşmamış yeşil muz yemenin kanserden koruduğu kanıtlandı.