Avcılar Yeşilkent Mahallesi'nde dere yakındaki sokaklarda artan sivrisinekler, çevre sakinlerinde kaşıntı ve yaralara neden oluyor.

SİNEKLERİN ISIRDIĞI YER YARA OLUYOR

Başta "Aedes" türü olmak üzere çeşitli sivrisinek ısırmasının neden olduğu problemlerden ve yetersiz ilaçlamadan şikayetçi olan mahalle sakinleri çözüm bekliyor. Sineklerin soktuğu çocukların bacakları ve kollarında oluşan yaraları gösteren mahalle sakinleri, durumun çözümü için yetkililere seslendi.

Yeşilkent Mahallesi esnafı Muharrem Kurnaz, ilaçlama yapılmadığını ve sivrisinek ısırıklarından dolayı vücudunda yaraların olduğunu söyledi.

KAŞINTI YAPIYOR

Sivrisineklerin kaşındırdığını dile getiren Kurnaz, "Bu konudan sadece ben değil, mahalleli, komşularımız şikayetçi. Vücudumda yaralar var, kaşıntı sürekli oluyor. Evde balkona oturduğum zaman, dükkanımda da her yer sinek dolu. Balkonda oturamıyoruz, her tarafımız kaşınıyor." dedi.

Mahallenin sürekli ilaçlanması gerektiğini belirten Kurnaz, "İlaç aracının gelmesini istiyoruz. Dükkanda sivrisinek ilacı kullanıyorum, bitti, yenisini alacağız. İki güne bir tane tüketiyoruz." ifadelerini kullandı.

Yeşilkent Mahallesi sakini İpek Uslu da mahalledeki sinek fazlalığından yatılmadığını ve çocukların ayaklarının yara içinde olduğunu söyledi.

"ÇOCUKLAR YARA VE ENFEKSİYON İÇİNDELER"

Uslu, sinek ilaçlama aracının mahalleye çok az gelmesinden şikayetçi olduğunu anlatarak, "Çocuklar rahat yatamıyor, hep yara içindeler, enfeksiyonlular. Bütün çocukların ayakları yara içinde. Sineklere çözüm getirilmesini istiyoruz." diye konuştu.

İKLİM DEĞİŞİKLİKLERİNİN ETKİSİYLE YAYILIYOR

İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa (İÜC) Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı Tıbbi Viroloji Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kenan Midilli, konuya ilişkin AA muhabirine, 2010'dan sonra Türkiye'de görülmeye başlayan "Aedes" cinsi sivrisineklerin küresel hareketlilikteki artış ve iklim değişikliklerinin etkisiyle yayılmayı sürdürdüğünü söyledi.

Bu türlerden korunmak için kapalı ortamlara girmelerini engellemek gerektiğini belirten Midilli, "Sineklik ya da çok rahatsız olunuyorsa cibinlik kullanılabilir. Açık havadaysanız sinek kovucularla korunabilirsiniz." önerisinde bulundu.

HASTALIK BULAŞTIRIYORLAR

Prof. Dr. Midilli, Türkiye'de bu yıl henüz "Aedes" ve "Culex" türlerinin taşıdığı hastalıkların bulaştığı kimse bulunmadığını dile getirerek, şöyle devam etti:

"Sivrisinekler özellikle Aedes cinsi, Afrika, Hindistan, Uzakdoğu ve Güney Amerika’da yaygın olan bazı hastalıkları kan emdikleri kişilere bulaştırıyor. Şimdilik bu hastalıklardan Batı Nil ateşi dışındakileri bizim bölgemizde endemik değil. Ancak bu hastalıkları bulaştırabilen sivrisineklerin ülkemizde yerleşik hale gelmiş olması gelecek açısından bir tehdit oluşturuyor. Bu tropika/subtropikal bölgelerdeki hastalıklar bizde de endemik hale gelebilir. Bunlar zaman içerisinde bizde de yerli vakaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Zaten var olanları Batı Nil Ateşi'ni bulaştırıyorlar. Nitekim önceki yıllarda İstanbul dahil olmak üzere Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde Batı Nil ateşi vakaları ve buna bağlı ölümler oldu. Şu an akut bir tehlike yok. Sadece sivrisinek çok fazla. Bu Aedes'ler özellikle çok saldırgan sinekler ve gündüz saatlerinde de saldırıyorlar. O nedenle rahatsızlık daha da belirgin hale geliyor."

SU BİRİKİNTİLERİNE GELİYORLAR

Kendilerine sinek ısırığı ve yol açtığı hastalıklar nedeniyle başvuranlar olmadığını aktaran Midilli, "Bizim yapabileceğimiz şey sivrisineklerin üreme yerleri olan küçük su birikintilerinin oluşmasını engellemek. Özellikle Aedes'lerin. Bunlar saksı diplerinde, su birikintilerinde çoğalabiliyorlar. İnsana yakın yerlere de yerleşiyorlar. Öyle bir problemleri var. Hayvanlar için bırakılan su kaplarındaki suları da her gün yenileyelim. Onun dışında sivrisineklerle kurumsal olarak yapılacak mücadele ayrı bir konu." diye konuştu.

Prof. Dr. Kenan Midilli, şu anda Türkiye'de bu sivrisineklerin yol açtığı hastalıkların saptandığı akut bir vaka olmadığını söyledi.

Boğaziçi Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Necla Birgül İyison da küçük su birikintilerini tercih eden Aedes türü sivrisineklerin yayılmasını önlemek için toplumsal bilinçlendirmenin önemli olduğunu ifade etti.

İyison, "İyi uçuş kabiliyetine sahip olmadıkları için çevremizde bu sivrisineklerden birkaç tane gördüğümüzde üreme alanlarının çok yakınımızda olduğu sonucu çıkarılabilir ve o su birikintisi bulunup ortadan kaldırılabilir." dedi.

"İYİ TAKİP EDİLMELİ"

"Özellikle Aedes cinsi sivrisineklerin, iklim şartlarına uyum sağlaması, bazı bitki türlerinin kıtalararası seyahatle ithalatı ve araba lastiklerinin kontrolsüzlüğü, bu tür sivrisineklerin İstanbul'da kolayca yayılmasını sağlayacaktır." diyen İyison, "Bunların ayrıca takip edilmesi ve izlenmesi önemlidir. Açık ve kapalı alanlarda su birikintileri, su kanalları, ızgaralar, kuyular ile bidon, çeşme, depo, dere, havuz, inşaat ve asansör boşluğundaki su birikintileri, fosseptik, saksı, sazlık, araba lastikleri, su sarnıçları ve küvet gibi alanlar bu türlerin yayıldığı bölgelerdir." diye konuştu.

Sivrisineklerin sırrı çözüldü… Neden bazı insanları daha çok ısırdıkları ortaya çıktı Sivrisineklerin sırrı çözüldü… Neden bazı insanları daha çok ısırdıkları ortaya çıktı Sivrisinekler, her yıl binlerce insanın ölümüne neden oluyor… Üstelik bazı insanları ısırmak sivrisinekler için daha cazip. Peki, sivrisinekler neden bazı insanları daha çok ısırıyor? Yapılan bir araştırmada uzmanlar, tehlikesiz gibi görünen fakat risk oranı yüksek olan sivrisineklerin insan seçtiğini ortaya koydu. Söz konusu çalışmaya göre sivrisineklerin dikkatini, başta karbondioksit olmak üzere insanların yaydığı bazı kokular çekiyor.

Sivrisineklere kolay tuzak: Sadece 3 malzeme ile hazırlanıyor… Sivrisinekler görünce kaçacak yer arayacak! Sivrisineklere kolay tuzak: Sadece 3 malzeme ile hazırlanıyor… Sivrisinekler görünce kaçacak yer arayacak! En sevilen mevsimlerden biri olan yaz, sivrisinekleri de beraberinde getirdi. Yazlıkta, her balkona çıktığımızda veya evin içine girdiklerinde bizi rahatsız ediyorlar. Neyse ki sivrisineklerin evimizin yakınında bile dolaşmaması için inanılmaz işe yarayan bir yöntem mevcut. Bu ev yapımı tuzak için yalnızca 3 malzeme gerekiyor. ‘Sivrisinek neye gelmez’ , ‘Sivrisinekleri ne kaçırır’ , ‘Sivrisinekleri ne uzak tutar’ gibi sorulara cevap arıyorsanız içine su ve bozuk para doldurulmuş naylon torba yöntemini deneyin. İşte yazın en büyük dertlerinden olan sivrisineklerden kurtulmanın püf noktası…