BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Hayat

Pembe Zamanlar
Halime Gürbüz
Facebook
Kariyer yolunda ilerleyen bir grup yeni mezun, eski üniversitelerindeki profesörlerini ziyaret için bir araya gelirler...
Sohbet, sonunda işin ve hayatın stresinden şikâyetleşmeye döner...
Misafirlerine kahve ikram etmek isteyen profesör mutfağa gider ve yanında büyük bir termos içinde kahve ve porselen, plastik, cam, kristal olmak üzere değişik tarzda ve ucuz görünenden, pahalı ve hatta çok özel olanlarına kadar değişik kahve bardakları ile gelir.
Herkes bir bardak seçince profesör şöyle söyler:
"Fark ettiyseniz, tüm pahalı görünen bardaklar alındı ve geriye ucuz görünümlü, sade bardaklar kaldı. Kendiniz için en iyi olanı istemeniz normal olsa da, bu sizin stresinizin ve problemlerinizin kaynağı aslında.
Emin olun ki, bardağın kendisi kahvenin kalitesine hiçbir şey katmaz. Çoğu zaman, sadece daha pahalıdır ve hatta bazı durumlarda da içtiğimizi saklar. Hepinizin aslında istediği kahveydi, bardak değil, ama bilinçli olarak en iyi bardaklara yöneldiniz ve sonra birbirinizin bardağına bakmaya başladınız.
Şunu bir düşünün; hayat kahvedir. İş, para ve toplumdaki konumunuz da bardaklar. Onlar hayatı tutmak için sadece araçlardır ve seçtiğimiz bardak yaşadığımız hayatın kalitesini belirlemediği gibi değiştirmez de... Bazen sadece bardağa odaklanarak Allah’ın lütfettiği kahvenin hayatın tadını çıkarmayı unuturuz. Kahvenizin tadına varın!
Başkasının elindeki bardağa bakmayı da bırakın!.."

Ninem diyor ki; Kanaatte izzet, tamahta zillet vardır.
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
607406 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/halime-gurbuz/607406.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT