BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

Cevahir’in geleneksel iftarı

Ünal Bolat
Facebook
Rahmetli İbrahim Ağabey'in başlattığı, oğlu Yusuf Cevahir Bey'in devam ettirdiği gelenek...
 
“Tarihe Not Düşüyorum” isimli kitabını 2013 yılında kaleme almaya başlamıştım rahmetli İbrahim Cevahir Ağabey’in… Arada sizlerle paylaştığım hatıralarını o anlata anlata bitiremez ben dinlemeye doyamazdım. Çocukluğundan gençliğine, iş hayatından spor hayatına ve siyasetten hayırseverliğine kadar canlı bir tarihi dinliyordum…
“Çalışmaktan okumaya vakit bulamadım” diyen bir muhteşem zekâdan, bir başarı adamından söz ediyorduk…
Türkiye’nin iki numaralı dış müteahhidinden, yurt dışında kazandığını ülkesinde yatırım yapan tam bir vatanseverden söz ediyorduk… Libya, Suudi Arabistan hatıraları, 12 Eylül sonrası ülkenin geleceği için siyasal parti kurdurup iktidara taşıyan memleket sevdalısı bir büyük insandan…
O yaşına rağmen “her sabah namazdan sonra spor yaparım, spor süresince okuduğum dualardan, surelerden hasıl olan sevapları anama babama akrabama, tanıdıklarıma; devlet büyüklerimin ana babalarına hediye ederim” demişti… Ve bir gün de bana müjde verir gibi söylemişti: “Artık okuduklarımın sevabını senin geçmişlerine de gönderiyorum...”
Ve hâlâ unutamadığım bir bayram akşamı, saat gecenin 22.00’sinde telefonda arayıp “Şu an Mekke’deyim… Senin çoluğuna çocuğuna hepinize dua ettiğimi bildirmek için aradım. Bayramını tebrik ediyorum, gözlerinden öpüyorum” dediği gün çok duygulanmıştım. Çünkü demişti ki: “Biz artık seninle ebedi dostuz.”
Bu kadar çalışkanlığın ve çok yönlü lider kişiliğin yanında bu kadar vefalı ve bu kadar alicenap bir hamiliği de vardı…
İnanın aynı haslet; babası rahmet-i rahmana kavuştuğunda hatırasını kitap olarak bastırıp ruhu için okutulan mevlid vesilesiyle davetlilere hediye eden “babamın dediği gibi biz seninle ebedi dostuz” diyen oğlu Yusuf Cevahir Bey’de de var.
Yusuf Bey, gerçekten de babasının adını ve müessesesini ve geleneklerini en güzel şekilde yaşatıyor.
Bu geleneklerden biri de her ramazanlarda, protokolden uzak Cevahir ailesine eş dost ve akrabasına verdiği geleneksel iftar. Bu iftarda Grand Cevahir Otelin o büyük salonu ağzına kadar davetliyle dolar… Anneler babalar, çocuklar… Rahmetli İbrahim Ağabey'in başlattığı, Yusuf Cevahir Bey'in devam ettirdiği ve sağ olsun bir dost olarak her yıl hatırlandığım; Kur'ân-ı kerim tilavet edilen, ilahiler söylenen bu iftar aslında ailelerin hısım akrabanın kaynaşması açısından örnek alınması gereken millî bir gelenek… Rabbim iftarlarınızı kabul eylesin… (Ü. B.)
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
607960 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/607960.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT