BAŞA DÖN

Türkiye Gazetesi

“Doktora hayır diyemedik”

Ünal Bolat
Facebook
 “Sen insanın elbisesi, kılık kıyafetine bakarak mı para olup olmadığına karar veriyorsun?”
 
 
Rutin kontrol için gittiğimiz özel hastanede doktor eşime hemen ameliyat olacak deyince nasıl şaşırmazdım. Bu da nereden çıkmıştı?
Ben bu şaşkınlığı yaşarken bir de üzerimdeki iş kıyafetlerime bakarak demesin mi:
“Anladığım kadarıyla senin yeteri kadar paran yok! Burası özel hastanedir. Eğer paran yoksa da al hemen devlet hastanesine götür! Orada bugün eşini ameliyat ettir! Bekletme! Hemen!”
Ben tabii bir tuhaf oldum. Korkuma öfke karıştı… Dedim ki:
-Yani hocam, sen insanın elbisesine kılık kıyafetine bakarak mı para olup olmadığına karar veriyorsun? Nereden biliyorsun param olup olmadığını? Benim paramı düşünme! Sen şaka mı gerçek mi bizim ne durumda olduğumuza bir açıklık getir!
-Daha ne açıklık getireceğim? Bu hasta hemen ameliyat olacak, o kadar!
Hocam bakın, biz buraya acilen gelmedik. Yani rahatsızlanarak gelmedik. Biz tatilden geldik. Rutin kontrol için geldik. Yani hastalığımız filan yok iken ne oldu da “bu kadının hemen ameliyat olması lazım!” diyorsunuz? Yani sizin dediğinize göre bir gün daha gelmeseydik bu kadın ölecek miydi?
-Beyefendi benimle laf yetiştirmeye çalışmayın! Ben hekim olarak sizin hastanızın durumunun tehlikede olduğunu söylüyorum. “Hemen ameliyat olması lazım!” diyorum. “Olmazsa ölecek!” diyorum. Anlaşıldı mı? Şimdi kararınızı ona göre verin!
“Şudur budur” derken bir hayli sinir bozucu konuşmalar sonrası ne yapacaksın, baktım doktor “acilen ameliyat” diyor… Bu defa zaman istedik:
-Hocam bu ameliyata hazırlanmamız lazım. Şoka girmiş durumdayız. Mesela hasta yarın ameliyat olsa. Bir eve gitsek, çoluk çocuğumuza söylesek; hazırlığımızı yapsak, pijamadır, terliktir filan çantamızı hazırlasak. Bize biraz müsaade edin bir nefes alalım hocam! Ayrıca beni iş elbisesiyle görüp de parasız zannetme. Benim param da var çok şükür.”
Benim şaşırmamın sebebi, bir hastanın belirgin hiçbir sebep yokken böyle pat diye ameliyat edilmeye karar verilmesiydi.
Doktor hem “kolay ameliyat değil” diyordu hem kendi başına pat diye ameliyata karar veriyordu. Hayli sıkıntılı bir durumdu yani… Efendim, derken biz hocayı ertesi gün saat 11.00’de ameliyata geleceğimiz şekilde ikna ettik.
İşlemleri başlattık. Bir kısım ücret ödeyerek hastanın giriş kaydını yaptırdık. Ve yarın saat 11.00 gibi ameliyata randevu alınarak hastaneden ayrıldık... DEVAMI YARIN
  • Facebook'ta paylaş
  • Twitter'da paylaş
  • Twitter'da paylaş
608109 https://www.turkiyegazetesi.com.tr/yazarlar/unal-bolat/608109.aspx
YORUMLAR ARKADAŞINA ÖNER
loading
Kapat
KAPAT