Rus resmi haber ajansı İtar-Tass'ın haberinde, Putin'in dün  Kırım Başbakanı Sergey Aksenov, Sivastopol Belediye Başkanı Aleksey Çalıy,Kırım Meclis Başkanı Vladimir Konstantinov ile imzaladığı anlaşma ve Anayasa Mahkemesi'nden gelen metnin meclise gönderildiği belirtildi.

Putin'in dün Kremlin Sarayı'ndaki törende imzaladığı anlaşma, Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmişti. Anayasa Mahkemesi ise bugün  Kırım ve Sivastopol'ün Rusya'ya bağlanması ve federal bölge oluşturulmasına yönelik anlaşmanın yasalara uygun olduğuna karar vermişti. Mahkeme üyeleri,Kırım ve Sivastopol'ün Rusya'ya katılmasını öngören anlaşmayı oybirliğiyle onaylayarak, metni parlamentoya göndermişti.

Rusya yasalarına göre, anlaşma metni Anayasa Mahkemesi tarafından onaylandıktan sonra parlamentonun alt ve üst kanatlarında görüşülecek. Anlaşma burada kabul edildikten sonra yürürlüğe girecek.

İmzalanan anlaşmaya göre, Kırım'ın Rusya'ya tam olarak entegre edilmesi için 1 Ocak 2015 yılına kadar geçiş süreci işletilecek. Bu süreçte, genel ve yerel yönetim organlarının şekillendirilmesinin yanı sıra, ekonomik, sosyal, askeri ve kanuni yapılanmalar tamamlanacak.