İran'la varılan anlaşmaya sinirlenen İsrail'in ateşini düşürme amacıyla bölgeye giden ABD Savunma Bakanı Ashton Carter, Filistinli çocukların yaşadığı dramı anlatan şiddet raporunu gündemine dahi almadı. Carter'ın ziyareti öncesi İnsan Hakları İzleme Örgütü'nün (HRW) yayımladığı rapor, 10 yaşlarındaki çocukların hukuksuz yollarla gözaltına alınması ve tutukluluk sırasında yaşadıkları insan hakları ihlallerine ayrıntılı bir şekilde yer veriyor. Doğu Kudüs ve Batı Şeria'da geçen yıl raporlanan trajediye dikkat çekilen çalışma, Filistinli çocukların nefesleri kesilene kadar boğazlarının sıkıldığı, ses bombasına maruz kaldığı, gözaltında dövüldüğü, aileleri ya da avukatlarının olmadığı ortamda sorgulandığı ve tehdit edildiği, nerede oldukları konusunda kimseye bilgi verilmediği ifade ediliyor.
ÖLDÜRESİYE DAYAK
İsrail işgali altındaki Doğu Kudüs'te geçen yıl kasım ayında gözlatına alınan 11 yaşındaki Raşid'in başına torba geçirildi, dövüldü ve Arapça sözlerle hakarete uğradı. Raşid'e isnat edilen suç, geçen yıl Temmuz-Ağustos aylarında yaşanan İsrail'in Gazze işgalini protesto için düzenlenen gösterilerde taş atmak. 14 yaşındaki Melek el-Hatib de Batı Şeria'da Yahudi yerleşimcileirn kullandığı bir yola taş atmak suçlamasıyla tutuklandı. Dört asker küçük kızı bilincini kaybedene kadar copla dövdü. Yere düştüğünde tekmelediler, bir asker de boynuna bastı.
AYLARCA GÖSTERİLMEDİLER
Öte yandan rapora göre, 14 yaşındaki bir kız çocuğunun 64 gün, 15 yaşındaki bir erkek çocuğunun ise 110 gün boyunca ailesiyle görüşmesine izin verilmediği belirtildi.
"İSRAİL'İN BİZDEN BÜYÜK DOSTU YOK"
HRW Ortadoğu Direktörü Sarah Leah Whitson, ABD yönetimine, müttefiki İsrail'e kötü muameleyi sonlandırması için baskı çağrısı yaparken Ashton Carter ise "İsrail'i savunma yönündeki taahhüdümüz kaya gibi sağlamdır ve aramızdaki ittifak her zamankinden daha güçlüdür" mesajını verdi. İsrailli mevkidaşı Moshe Ya'alon ile bir araya gelen Carter, "ABD, ordumuz ve benim için İsrail'in güvenliği birinci önceliktir. İsrail'in ABD'den daha iyi bir dostu da yoktur. İsrail gelecek yıl bölgede F-35 savaş uçağı uçurabilecek ilk ve tek dostumuz olacak" dedi.
NİYETE GÖRE HAPİS!
İsrail parlamentosu Knesset, taş atan Filistinlilerin 20 yıl hapis cezasıyla yargılanmasını öngören yasa tasarısını onayladı. İsrail'in Yediot Ahranot gazetesinin haberine göre, Knesset'te onaylanan yeni yasa gereği, taş atan ve "zarar verme niyeti taşıyan" Filistinlilere 20 yıl, "zarar verme niyeti taşımayanlara" ise 10 yıl hapis cezası verilebilir. Esirler ve İnsan Hakları Araştırma Merkezi Müdürü Fuad el-Hafeş, "İsrail, deli yasasını onaylamakla Filistin halkına karşı işlediği bazı suçlarını dillendiriyor" dedi. "Bayan Hitler" lakaplı İsrail Adalet Bakanı Ayelet Şakid, taş atmaktan yargılanan Filistinliler hakkında ağır cezalar verilebilecek yasa tasarısını hazırlamıştı.
KAYNAK: YENİ ŞAFAK