Mısır'da darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin rahatsızlığı nedeniyle mahkemeye gelememesi nedeniyle "Katar adına casusluk" iddiasıyla yargılandığı davanın duruşması ertelendi.
Yargı kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mursi'nin de aralarında bulunduğu 11 kişinin "Katar adına casusluk" yapmak suçlamasıyla yargılandığı davanın görülmesine devam edildi.
Mursi ve 4'ü gıyaben yargılanan sanıklardan diğer 6 kişi ve savunma heyeti duruşma salonunda hazır bulundu.
Mursi'nin kan şekeri düştüğü için mahkeme salonuna gelemediği belirtilirken, doktoru tarafından duruşmaya katılmamasının tavsiye edildiği yönünde hazırlanan raporun mahkeme heyetine verilmesi üzerine duruşma tarihinin 2 Ağustos'a ertelenmesine karar verildi.
Darbeyle görevinden uzaklaştırılan seçilmiş cumhurbaşkanı Mursi ve 10 kişi, "Ülkenin istihbarat birimleri, İçişleri Bakanlığı ve Devlet Güvenlik Kurumu'ndan çıkan çok gizli raporları ele geçirmek ve bunu Katar ile paylaşmakla" suçlanıyor.
"Hapishaneler baskını" davasında, Mursi'nin yanı sıra, birçok İhvan yöneticisinin de aralarında bulunduğu 100 kişiye idam, 21'ine müebbet, 8 kişiye ise 2 yıl hapis cezası veren mahkeme, "casusluk" davasında 16 kişi hakkında idam hükmü vermişti. Bu davada Mursi dahil 17 kişi ise müebbet hapis cezası almıştı.
Daha önce yargılandığı ve kamuoyunda "İttihadiyye Olayları" adıyla bilinen davada 20 yıl hapse mahkum edilen Mursi hakkında "Katar adına casusluk" ve "yargıya hakaret" suçlamasıyla açılan davalar ise henüz sonuçlanmadı.