Herhangi bir Avrupa ülkesinde yaşanan terör olaylarında en sert karşılığı veren ve tüm dünyaya müdahale çağrısında bulunan Avrupa Birliği, Türkiye'nin içişlerine karışarak ülkede terör estiren PKK'ya karşı 'orantılı olma' çağrısında bulundu.
Avrupa Birliği'nden yapılan açıklamada, AB Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile AB Komşuluk Politikası ve Genişleme Müzakerelerinden Sorumlu Üyesi Johannes Hahn'ın görüşmesine ilişkin bilgi verildi.
Açıklamada, Hahn'ın Bozkır'a "28 ülkeden oluşan bloğun, Türk yetkililerin IŞİD'le mücadeleyi hızlandırma kararını onayladığını ve AB'nin bu çabalardaki güçlü desteğini tekrar teyit ettiğini söylediği" aktarıldı. 
Görüşmede, Hahn'ın aynı zamanda, "AB'nin son yaşanan gelişmelerin Kürt-Türk barış sürecini olumsuz etkilemesinden duyduğu derin kaygıyı da" ifade ettiği belirtildi. 
'TÜRKİYE ORANTILI OLMALI'


Açıklamada, Hahn'ın Bozkır'a PKK'nın adını anmadan Türkiye'nin "kesin surette kınanması gereken terörün her türlüsüne tepki verme hakkının olduğunu" söylediği belirtildi. Ancak Hahn'ın, "Bu yanıt orantılı, hedeflenmiş olmalı ve hiçbir şekilde demokratik siyasi diyaloğu tehlikeye atmamalı. Bölgeyi daha fazla istikrarsızlaştırabilecek herhangi bir hareketten sakınarak, Türkiye'nin, tüm bölge için önemli ve stratejik rolüne uygun hareket edeceğinden şüphe duymuyoruz" diye eklediği ifade edildi.