ABD'nin Missouri eyaletine bağlı Ferguson kasabasında siyahi genç Michael Brown'ın polis tarafından öldürülmesinin yıl dönümünde yeniden başlayan protesto gösterileri devam ediyor.
Brown'ın öldürüldüğü sokağı ana yola bağlayan caddede toplanan yaklaşık 100 kişilik bir grup, sloganlar atarak siyahilere uygulanan polis şiddetini protesto etti. Polisin biber gazı kullandığı ve birçok kişiyi gözaltına aldığı son iki gecenin aksine sakin geçen gösteri sonunda grup olaysız şekilde dağıldı.
Protestoyu organize eden gruplardan "Ferguson Freedom Fighters" (Ferguson Özgürlük Savaşçıları) adlı topluluğun üyesi Larry Miller, anayasal haklarını barışçıl bir şekilde kullanan göstericilere polisin çok sert müdahalede bulunduğunu söyledi. Polisin, göstericilerin kendilerine ayrılan alanı belirleyen çizgiden biraz çıkmaları durumunda bile biber gazı ve coplarla müdahale ettiğini belirten Miller, orantısız polis şiddetinin ABD'nin en büyük sorunlarından biri olduğunu ifade etti.
Gösterilerin birkaç gün içinde sona erme ihtimalinin yüksek olduğunu dile getiren Miller, "Ama insanların şunu bilmesini istiyorum. Ferguson'da olanlar sizin kasabanızda yaşanabilirdi" diye konuştu.
Aynı caddede pazartesi gecesi düzenlenen gösterilerde en az 23 protestocu gözaltına alınmış, polisin yoğun bir şekilde biber gazı kullandığı iddia edilmişti.
- Olağanüstü hal' devam ediyor
Ferguson'un bağlı bulunduğu St. Louis idari bölgesinde pazartesi günü ilan edilen "olağanüstü hal"in gece boyunca yürürlükte olacağı bildirildi. Bölge yöneticisi Steve Stenger, "Kesinlikle bunun gerektiğinden fazla sürmesini istemiyorum ama bu gece ve yarın olaylar nasıl gelişecek göreceğiz" ifadesini kullandı.
Olağanüstü hal ilanı nedeniyle eleştirilere maruz kalan Stenger, kararı savunarak, "Maalesef burada barışçıl göstericileri bir sıçrama tahtası olarak kullanan bazı suç unsurları da var. Bunlara izin veremeyiz" diye konuştu.
Bu arada, "Amerikan anayasasını koruma" iddiasıyla faaliyet gösteren "Oath Keepers" isimli silahlı örgüte mensup bir grubun Ferguson'a gelmesi tepki çekti.
St. Louis polis şefi John Belmar, olayları izleyen gazetecileri korumak amacıyla Ferguson'a geldiklerini belirten grupla ilgili, "Burada olmaları hem gereksiz hem de provokatif" dedi.
Ferguson'da 9 Ağustos 2014'te siyahi genç Michael Brown'ın öldürülmesi, ülke genelinde son yılların en şiddetli protesto gösterilerine neden olmuştu. Polis memuru Wilson'ın, Kasım 2014'te yerel makamlarca açılan soruşturmada büyük jüri tarafından suçsuz bulunması ve başka eyaletlerde de benzer olayların yaşanması üzerine protestolar ülke geneline yayılmıştı. Olayın yıl dönümünde Ferguson'daki protesto gösterileri yeniden başlamıştı.