Avrupa Komisyonu sözcüsü Natasha Bertaud, Komisyon'da düzenlediği basın toplantısında, sığınmacı krizi nedeniyle toplanacak AB liderler zirvesiyle ilgili, "Zirve'de, Türkiye ve Doğu Balkan ülkelerine mali yardım konusu görüşülecek" dedi. Komisyon'un, bu konuda Konsey'le beraber çalıştığını vurgulayan Bertaud, zirve öncesinde yapılacak toplantılarda alınacak önlemlerin görüşülerek belirleneceğini kaydetti.
- "Finansal teklifi açıklayamam"
Bertaud, Türkiye'ye sığınmacılar için sağlanacak mali destekle ilgili, "Bu noktada finansal teklifi açıklayamam. Bu karalar henüz alınmadı" değerlendirmesinde bulundu. Avrupa Komisyonu sözcüsü Margaritis Schinas da, sığınmacılara yönelik Komisyon teklifinin sunulduğunu anımsatarak, bu konuda bir sonuca ulaşılması konusunda kararlı olduklarını söyledi. Sığınmacı krizinde Avrupa'da kapsayıcı bir yaklaşım gerektiğini kaydeden Schinas, "Zaman, sığınmacı kriz için karar alma zamanıdır" dedi.
- "Ortak karar almaya çalışıyoruz"
Schinas, sığınmacılara yönelik 28 AB üyesi ülkenin ortak bir karar almaya çalıştığını anımsatarak, "Acil olan, bu gece ve yarın, bir anlaşmaya ulaşmak" ifadesini kullandı. Öte yandan, AB liderleri, çarşamba günü Brüksel'de düzenleyecekleri zirvede, AB Komisyonu'nun sığınmacıların kotayla üye ülkelere dağıtılması ile ilgili planı görüşecek. Fransa ve Almanya, AB Komisyonu'nun önerisine, her ülkenin zorunlu uymasını isterken, Macaristan ve Çek Cumhuriyeti bu plana karşı çıkıyor. Avrupa Parlamentosu, iki hafta önce AB Komisyonu'nun 120 bin sığınmacıyı kotayla üye ülkelere dağıtılmasını öngören planını kabul etmişti. Planın yürürlüğe girebilmesi için AB liderlerinin de onayı gerekiyor.