ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ve Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, BM'de bir araya gelerek Suriye'deki güçlerin karşı karşıya gelmesinin önlenmesi konusunu görüştü.
Görüşmenin ardından gazetecilerin karşına birlikte çıkan bakanlardan Lavrov, ABD'nin öncülüğündeki koalisyon güçleri ile "Suriye hükümeti"nin talebi üzerine bu ülkede operasyonlara başlayan Rusya'nın "beklenmedik olayların" önüne geçmek için iletişim kanalı oluşturulmasını değerlendirdiklerini söyledi.
"Askeri birimlerimizin en kısa sürede iletişime geçmeleri konusunda mutabakata vardık" diyen Lavrov, siyasi süreç konusunu da ele aldıklarını ifade etti.
Lavrov, ABD ile siyasi sürece yönelik benzer düşünceleri paylaştıklarını belirterek, "Hepimiz demokratik, bütün, seküler ve tüm etnik ve mezhep gruplarına ev sahipliği yapacak bir Suriye istiyoruz. Ancak bu noktaya nasıl ulaşacağımız konusunda detaylarda ayrılıklarımız var" dedi.
İki ülkeden uzmanların, BM ve diğer ülkelerin de katılımıyla politik sürece uygun bir ortam oluşturulması için çalışmalara başlayacaklarını anlatan Lavrov, bu kapsamda Kerry ile temas halinde olacaklarını kaydetti.
-"Çakışmayı önlemek için diyalog kararı aldık"-
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry de konuşmasında, Lavrov'a Suriye'de vurulan hedeflere ilişkin kaygıları olduğunu ilettiğini dile getirerek, bu konunun daha fazla aydınlatılmasına ihtiyaçları olduğunu söyledi.
DAEŞ'in hedef alınmasının önemli olduğunu ifade eden Kerry, "Ancak burada bunun gerçekleşmemesinden açıkça kaygılıyız" diye konuştu.
Suriye'deki operasyonlarda koordinasyon konusunda anlaştıklarını belirten Kerry, "Mümkün olan en kısa sürede askeri unsurların çakışmasını engellemek için müzakere, toplantı ve benzeri görüşmelere başlama kararı aldık" değerlendirmesinde bulundu.
Aldıkları bazı kararları da başkentlerle değerlendireceklerini ifade eden Kerry, "Suriye'deki krize acil olarak çözüm bularak çatışmaların büyümesini ve kimsenin kontrol edemeyeceği bir noktaya gelmesini önlemek gerekiyor" dedi.