Irak Başbakanı Haydar el-İbadi, Rusya, İran ve Suriye'nin terör örgütü DAEŞ'e karşı Irak'ı silahlandırmasının önünde bir engel olmadığını ifade etti.
İbadi, Başbakanlık binasında yaptığı basın açıklamasında, "Bir yıldan fazla süredir DAEŞ ile savaşıyoruz ve bazı devletleri aşacak kadar bir takım istihbarat bilgilerine sahibiz. Irak, talep doğrultusunda (Rusya, İran, Suriye ve Irak'tan müteşekkil) dörtlü koalisyonu bu bilgilerle donatabilir" dedi.
"Biz halen DAEŞ ile mücadelede güçlüyüz ve kontrol ettikleri tüm bölgeleri geri alabiliriz" diyen İbadi, "Irak'ta DAEŞ'in bitirilmesi için uluslararası koalisyonla çalışmalarımız sürüyor. Bazıları Rusya ile işbirliğine mesafeli yaklaşıyor sanki ABD Başkanı Obama akrabalarından biri. Dörtlü koalisyonun Irak'ı DAEŞ'e karşı silahlandırmasının önünde bir engel yok" diye konuştu.
Reformlara devam mesajı
"Çok sayıda arkadaşımı kaybetmeme yol açmasına rağmen reformlardan geri dönmek yok. Reformlar, dünyada da beğeniyle karşılandı ve bunu New York'ta gördüm" diyen İbadi, ülkeyi servet kaybına uğratanları cezalandıracağını vurguladı.
Irak Başbakanı İbadi, Rusya'nın, ülkesindeki terör örgütü DAEŞ hedeflerini vurmak istemesi halinde bu planı inceleyebileceklerini belirtmişti.